szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még a gyártási fázis utolsó lépése, a nadrág kikoptatása is rendkívül időigényes feladat volt eddig a világ legismertebb farmergyártójánál. Változtattak hát: a Levi's új, robotizált megoldása nemcsak a vegyi anyagok használatát csökkenti, a ruhaneműk előállításához szükséges időt is alaposan lefaragja.

A korábbi 20-30 perces gyártási folyamat helyett ezentúl 90 perc is elegendő lesz ahhoz, hogy egy Levi’s farmer csomagolásra és így értékesítésre kész állapotba kerüljön – ez talán az egyik legfontosabb hozadéka a vállalat legújabb fejlesztésének. Az FLX (Future-Led Execution) rövidítésű megoldást csak nemrég kezdték alkalmazni a gyártási folyamat befejező szakaszánál, a jórészt még mindig emberek által végzett koptatási munkáknál.

A módszer működése lézeres vezérlésen alapszik, amely előre megrajzolt motívumokat felhasználva készíti el a farmer végső formáját. A szakemberek ehhez előbb legyártják a használni kívánt grafikát, majd az FLX-be betáplálva az távolról ráégeti a nadrágra. A cég közlése szerint az új technika a textilipar 30 éves beidegződésétől szabadítja meg a gyártót.

A technológia hatékonysága több területen is érezhető. Általa a nem ritkán 18-24 lépcsőből is álló munkafázisok egyfelől összesen háromra redukálódnak, másrészt az FLX-nek köszönhetően vegyi anyagokból sem kell annyit használni egy-egy farmer tökéletesítéséhez, mint a korábbi, emberi közreműködést igénylő feladatoknál.

A Levi’s tervei szerint a koptatással foglalkozó területet 2020-ra teljesen automatizálnák, így a jövőben már olyan farmerek kerülnének forgalomba, amelyek elkészítését részben robotok végezték.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!