szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kína továbbra is úgy érzi, az űrkutatás terén az amerikaiak és az oroszok mögött kullog, ezért újabb küldetésre vállalkoznak.

Az év elején történelmi tettet vitt véghez a kínai űrkutatás azzal, hogy a világon elsőként holdjárót küldött a Hold túlsó oldalára. Ez azonban csupán csak az első lépcsőfok volt, jövőre még ennél is messzebb juthat a távol-keleti ország.

A CNN beszámolója szerint Kína ezúttal egy távolabbi célpontot, a Marsot nézte ki magának. A tervek szerint legkorábban 2020-ban indíthatják útnak az ország első Mars-járó roverét – erről Wu Weiren, a kínai holdprogram egyik vezetője beszélt Pekingben. Ha minden jól megy, a kilövés előtt álló szonda először a bolygó körül kering majd, és csak utána száll le a felszínére.

A marsi szondát nagy felbontású kamerákkal látják el, emelett különféle műszerek – például radar – lesz rajta, míg a rovert kamerákkal, mágneses tér érzékelővel, valamint a talajminták elemzésére szogláló egységekkel szerelik fel.

A kilövést 2020 júliusára tervezik, a marsi landolást pedig 2021 első felére várják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Tech

Megkezdte a fúrást a Marson az Insight robotvakondja

Megkezdte a mélybe hatolást a Marson az Insight HP3 nevű műszere. Első, négy órán át tartó behatolása során a robotvakond 4000 kalapácsütést ejtett és 18-50 centiméter mélyre jutott a vörös bolygó talajában, ahol vélhetően egy kőbe ütközött – közölte a Német Űrkutató Központ (DLR).