szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Megdőlt az abszolút országos melegrekord Nagy-Britanniában a Nyugat-Európát múlt héten sújtó hőhullámban - közölte utólag a brit meteorológiai szolgálat. 38,7 Celsius-fokot mértek Cambridge-ben.

Több helyen is rekordokat döntött az a nyári (amúgy második) hőhullám, amely a múlt héten érte el az európai kontinens nyugati felét. A meteorológusok már akkor figyelmeztettek, hogy a helyzet később még rosszabb lesz: a meteorológusok a csütörtököt jósolták igazán izzasztónak, s mint most kiderült, igazuk volt. A BBC azt írja, július 25-én

a Cambridge-i Egyetem botanikus kertjében 38,7 Celsius-fokot mértek.

A 40 fok közeli eredmény egy 2003-as hőmérsékleti rekordot döntött meg, utóbbit sokáig az Anglia délkeleti részében található Kent megy tartotta. Akkor 38,5 Celsius-fokot mértek a szakemberek. A mostani rekord nem jelent tehát hatalmas hőmérsékleti ugrást, a tény azonban, hogy bekövetkezett és rögzítették, csak megerősíti a korábbi előrejelzéseket: a nyarak

egyre fülledtebbek lesznek, a jelenség pedig nem kizárólag a déli (tehát amúgy is) melegebb országokat érinti majd.

A Cambridge-ben mért új értéket hétfőn a brit meteorológiai szolgálat is megerősítette. A rekord bejelentése amiatt késlekedett, hogy a meteorológusokat vissza kellett küldeni a helyszínre, hogy ellenőrizzék a méréshez használt eszközök pontosságát, és megerősítsék a csúcshőmérséklet hitelességét. Cambridge déli részén 1904 óta végeznek méréseket.

A brit meteorológiai szolgálat múlt héten már közölte, hogy megdőlt a júliusi hőségrekord Nagy-Britanniában. A hőhullám elsősorban Londont és térségét sújtotta, de Észak-Angliában és Skócia déli körzeteiben is 30 fok körüli hőmérsékleteket mértek. A kánikula a hét végére megszűnt a szigetországban,  a napokban 22 fok körül volt a napi csúcshőmérséklet.

A klímatudósok korábban egyébként azt jósolták, hogy a július az előző hónapnál is forróbb időszakként vonul majd be a történelembe. A nagy meleg nem csak egészségügyi problémákat okozhat, gyakoribbak miatta az erdőtüzek, és persze a világ túlsó felén jégmezők is megsínylik a helyzetet: a mostani hőhullám ráadásul nem csak úgy eltűnt, Grönland felé vette az irányt. Ez pedig baj, ugyanis a jég olvadása a tengerszint emelkedéséhez is vezethet.

A hőhullámok a szakértők szerint a klímaváltozás egyértelmű jelei, ezeket ráadásul nem csupán a Földön tapasztalni. Az űrből is jól látni őket, a NASA nemrég le is kapta az egyiket – az eredmény több mint lehangoló lett. Ha kíváncsi rá, hogy a klímaváltozás milyen hatással van többek közt Budapestre, Miskolcra, Pécsre, Szegedre és Szombathelyre, olvassa ezt a cikkünket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!