A veszélyhelyzet alatt gyűjtött rengeteg új magyar felhasználót egy titkosított üzenetküldő

A járványhelyzet egyik nagy nyertese a titkosított kommunikációra alkalmas Wickr, amely Magyarországon is kiugró népszerűségre tett szert. Biztonsági kutatók szerint ennek oka nem a home office-hoz köthető.

  • hvg.hu hvg.hu
A veszélyhelyzet alatt gyűjtött rengeteg új magyar felhasználót egy titkosított üzenetküldő

Érdekes kutatást közölt a Security Week egy titkosított üzenetküldő, a Wickr felhasználóiról: a program a járványhelyzet egyik legnépszerűbb alkalmazásává vált, ugyanis rengetegen kezdték el használni, köztük magyarok is, mióta a koronavírus Európának ezen a részén is megjelent.

A felmérés szerint a kiugró felhasználói aktivitásnak azonban nem igazán a sok cég által igénybe vett távmunka az oka: a Wickr felmérései ugyanis azt mutatják, hogy Magyarország esetében

a határozatlan időre bevezetett rendeleti kormányzással függ össze az app itteni – mintegy 1500 százalékos – növekedése.

A program Oroszországban és Törökországban is kiugróan népszerű a vírushelyzet óta, de egész más miatt. A fertőzött török állampolgároknak például nyomkövető appot kell használniuk, amely elsősorban a karantén betartása miatt kötelező. Ha az illető elhagyja azt, az app riasztja a hatóságokat. Az állampolgárok ezért egy biztonságosabb platformot, a Wickr-t kezdték el használni a másokkal való (online) csevegéshez, feltehetően azért, mert tartanak tőle, hogy az állam által kiadott alkalmazás esetleg másra is rálát.

A Wickr-t üzemeltető cég 2010 környékén tűnt fel, amikor az Edward Snowden volt NSA-alkalmazott nyomozásának köszönhetően egy világ szerezhetett róla tudomást, hogyan hallgatták le a titkosszolgálatok az emberek online kommunikációját.

A Wickr-nek androidos és iOS-re fejlesztett változata is van.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.