Egymilliárd Instagram-fotót nézegetve okosodik a Facebook öntanuló programja

Áttöréshez hasonló eredményt értek el a Facebook kutatói egy Seer nevű új technológiánál. Az algoritmust nem emberek fejlesztik.

  • hvg.hu hvg.hu
Egymilliárd Instagram-fotót nézegetve okosodik a Facebook öntanuló programja

Egyre okosabbnak tűnik az az új algoritmus, amelynek létezését mindössze pár napja hozta nyilvánosságra a Facebook. A szoftver főleg azért nagy szám, mert a fejlesztését nem emberek végzik, a folyamat teljesen önvezérelt: a rendszer képek alapján gyűjti az információkat, melyeket ezután el is raktároz.

A rendszert SEER-nek (SElf-supERvised) nevezik a Facebook kutatói. A szoftver előnye, hogy a nem felcímkézett képeket nézegetve is viszonylag nagy pontossággal képes megállapítani, hogy azokon mi szerepel, így pedig azt is, milyen kategóriába sorolhatja őket. A kutatók ehhez az Instagramon megtalálható, nyilvános posztok sokaságát használták (illetve használják most is) összesen több mint egymilliárd felvételt.

A kutatás szerint, melynek részleteit itt foglalták össze, a SEER már most, kezdeti állapotában is igen hatékonyan dolgozik: mintegy 84,2 százalékos pontossággal képes meghatározni, milyen témába illő felvételt lát, ráadásul anélkül, hogy arról bármiféle ismerettel rendelkezne. (A legtöbb képfelismerő algoritmust úgy tanítják a szakemberek, hogy a felcímkézett adatkészletet betáplálják a rendszerbe, a SEER-nek azonban nincs szüksége ilyesmire.)

Az öntanuló rendszer előnyös tulajdonsága miatt nem igényli az emberi közreműködést, így végső soron erőforrás és energia szabadítható fel, miközben a szoftver csak alig hibázik. Legalábbis most, mert idővel szinte biztosan egyre kevesebbet fog. A Facebook szerint az újdonság az objektumfelismerő programok és eljárások jövőjének tekinthető.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.