Pavló Péter
Pavló Péter
Tetszett a cikk?

Az Asus szakított a trendekkel, és a hatalmas képernyő helyett egy jóval kisebb panellel, ezzel együtt pedig sokkal könnyebben használható csúcsmobillal rukkolt elő. A ZenFone 8 legerősebb változatában a Snapdragon 888-as processzor mellett 16 GB RAM-ot találhatunk, az akkumulátorral pedig akár másfél-két napig is kihúzhatjuk egy feltöltéssel.

Helyreállt a világ rendje – legalábbis ami az Asus telefonbemutatóját illeti. A cég két évvel ezelőtt még májusban rántotta le a leplet az akkori csúcsmobiljáról, a ZenFone 6-ról, ám a tavalyi évben érkező ZenFone 7 Pro premierjére a világjárvány miatt csak augusztusban került sor. Most azonban ismét május közepére tűzték ki a bemutató dátumát, így kilenc hónapon belül már a második csúcsszériát hozza el a tajvani vállalat. Vagy harmadikat, ha a ROG Phone 5 Ultimate-et is beleszámoljuk.

Az Asus ezúttal két telefonnal, a ZenFone 8-cal és ZenFone 8 Flippel rukkolt elő. A két mobil közül egyértelműen a ZenFone 8 lett az izgalmasabb készülék, ez járt nálunk tesztelésen.

Külcsín

Az Asus még 2019-ben mutatott be egy trükkös megoldást: nem tett szelfikamerát a csupakijelzős telefonjára, helyette beépített egy mechanikát a készülékbe, ami gombnyomásra fordította a hátoldali kamerákat a felhasználó felé. Ez az, ami a ZenFone 8-ból kimaradt, helyette egy két optikával ellátott sziget került a hátlapra, míg a szelfikamerát a kameralyukas megoldással a kijelző bal felső sarkában találhatjuk meg.

Pavló Péter

Ez több szempontból is jó döntésnek tűnik. Egyfelől egy sokkal letisztultabb kialakítással állt elő a gyárót, másfelől valahogy pro-érzése lesz tőle az embernek. De abból a szempontból is örülhetünk a változásnak, hogy bár a ZenFone 7 Pro esetében már meglehetősen stabilan állt a helyén az átfordítható kamera, azért még annál is joggal tarthatott attól az ember, hogy esetleg megsérül a szerkezet. Ezzel a ZenFone 8-nál már nem kell törődni.

Pavló Péter

A telefon jobb oldalára a szokásos ki-bekapcsoló, valamint a hangerőszabályozó gomb került. Az ujjlenyomat letapogatásáról ezúttal nem az oldalsó gomb, hanem a kijelző alá beépített szenzor gondoskodik – de erről majd később. A SIM kártya tartóját ezúttal a mobil alján kell keresni, az USB-C port mellett.

Pavló Péter

Az igazi meglepetés azonban akkor ér bennünket, ha vetünk egy pillantást a mobil keretének felső részére is, ugyanis a telefonba visszatért a 3,5 mm-es jack-aljzat. Ez az egyre kevesebb telefonba beépített csatlakozó sokaknak hiányzik – jó, hogy az Asus gondolt rájuk.

Pavló Péter

Van képe hozzánk

Mivel az elmúlt években egyre nagyobbak lettek a mobilok, a felhasználók számára már rendkívül kényelmetlen volt ezeket egy kézzel használni – ha egyáltalán lehetett őket. Már a középkategóriás telefonokat is bőven túlnőttek a 6 colos kijelzőn, a csúcskészülékek között pedig szinte lehetetlen kisebbet találni – legalábbis az androidos világban, hiszen az Apple-nél ott van mondjuk az iPhone 12 mini.

Az Asus piackutatása szerint a mobilozók többsége a 6 hüvelykes képernyőnél kisebbre vágyik, ezért aztán a ZenFone 8 egy 5,9 colos kijelzővel ellátott, rendkívül kényelmesen használható telefon lett. A méret csökkenésével egyúttal a mobil súlya is csökkent, mindösszesen 168 grammot nyom, az átlagnál kevésbé fárasztó kézben tartani.

Pavló Péter

Szintén a kényelmet szolgálja az egykezes funkció, amellyel szoftveresen úgymond tovább csökkenthető a kijelző mérete, hogy biztosan elérjük a hüvelykujjunkkal a képernyő bal felső sarkába tett app ikonját. Jó hír, hogy az egykezes mód képernyőméretét tetszés szerint állíthatjuk be, így gyakorlatilag minden kézben kényelmes lesz tartani a telefont.

Pavló Péter

Az FHD+ felbontású AMOLED panelt, ami 90 százalékban foglalja el az előlapot, a Samsung gyártotta. Az egység képes a 120 Hz-es képfrissítési rátára, de nem mindig villant ennyit: a rendszer automatikusan alkalmazkodik ahhoz, hogy éppen mit csinálunk a telefonon, így 60 és 120 Hz között váltogatja az értéket, így spórol az energiával.

Pavló Péter

Ahogy már fentebb is említettük, az ujjlenyomat-olvasó két év leforgása alatt a hátlapról szépen átkúszott a kijelző alá. A kompakt méret miatt szintén nagyon kényelmes használni, érdemes azonban megjegyezni a feloldáshoz pluszban megadott mintát vagy PIN-kódot, ugyanis tapasztalatunk szerint az érzékelő nem mindig teszi úgy a dolgát, mint kellene. A koronavírus-járvány miatti gyakori kézmosás vagy fertőtlenítés miatt kiszáradhat az ember bőre, ezzel pedig nem mindig tud megküzdeni az Asus által alkalmazkodott technológia egység. Előfordult, hogy öt beolvasás után sem sikerült feloldani a képernyőzárat, ekkor pedig kérte a fent említett mintát vagy PIN-kódot.

Pavló Péter

Akinek nem megfelelő ez a fajta azonosítási mód, az választhatja az arcfelismerést is. Ez az ujjlenyomat-olvasónál hatékonyabban teszi a dolgát. De választhatjuk az Androidba beépített Smart Lock nevű biztonsági funkciót, ami bizonyos fizikai feltételekhez köti, hogy feloldjon a telefon. Ilyen például, hogy az otthonunk közelében legyünk, vagy hogy egy előre megadott, a telefonnal összepárosított eszköz a készülék közelében legyen. Ezek szintén remekül működnek, gondunk egyikkel sem volt.

Pavló Péter

Erő, gyere elő

Bár az új készülék nevéből a tavalyi év után az Asus elhagyta a Pro szócskát, ez senkit se tévesszen meg: a vállalat egy valódi csúcsmobilt tett le az asztalra. A mobil belsejében a Qualcomm jelenlegi csúcsprocesszora, a Snapdragon 888 dolgozik, aminél természetesen ott van az 5G modem is. A grafikai feladatok elvégzéséről az Adreno 660-as GPU gondoskodik.

Pavló Péter

Az ütős processzor mellé megfelelő mennyiségű RAM is dukál. A ZenFone 8-ból készült 6, 8 és 16 GB RAM LPDDR5 RAM-mal szerelt változat is, tárhely tekintetében pedig 128 és 256 GB-os verzió közül választhatunk. Kevésbé jó hír, hogy ezt nem tudjuk microSD-kártyával bővíteni – igaz, ekkora méretnél minden egyes négyzetmilliméterrel spórolni kell, így ez elnézhető.

Az erős konfiguráció és a kompakt méret ellenére nem éreztük, hogy játék közben különösebben melegedett volna a telefon, aminek kifejezetten örültünk. És ha már játék: a mobil a tavalyi modellhez hasonlóan megkapta a Game Genie nevű funkciót is, amivel folyamatosan figyelhetjük a processzor hőmérsékletét, állíthatunk a képfrissítésen (60-120 Hz), a fényerőn, de egyetlen mozdulattal letilthatjuk a beérkező hívásokat és a riasztásokat is.

Pavló Péter

Az akkumulátora 4000 mAh-s lett, ami egy 5,9 colos kijelzővel ellátott mobil esetében teljesen rendben van. Olyannyira, hogy a telefont a tesztünk során 100 százalékról 14 százalékra nagyjából 38 óra alatt sikerült lemeríteni. Ez a játék nélküli átlagos felhasználást jelentette: chatelést, levelezést, facebookozást, YouTube-videók megtekintését, valamint egy rövidebb időre használtuk wifi-hotspotként, Bluetooh-on keresztül pedig folyamatos összeköttetésben volt egy fitneszkarkötővel.

Az Asus egyébként az elmúlt években több olyan megoldást is kínált a készülékeiben, ami segíthet megóvni az akkumulátort. Ezúttal sincs ez másként: a beállítások között öt különböző rendszermód közül választhatunk attól függően, hogy épp mire használjuk a telefonunkat. Az alapértelmezett beállításként a Dinamikus mód van megadva – ezt nem tudjuk testreszabni –, emellett azonban a nagy teljesítményű módtól a speciálisig választhatunk a palettán.

Pavló Péter

Megadhatjuk azt is, hogy a ritkán használt alkalmazásokat korlátozza a telefonunk, így azok nem fogyasztanak feleslegesen energiát a háttérben.

Pavló Péter

További hasznos funkció, hogy kiválaszthatjuk, mikor szeretnénk, hogy az akkumulátor a lehető legkevésbé merüljön. Ezt a funkciót Időzített energiatakarékosságnak nevezte el az Asus, és választhatunk, hogy a fenti módok közül a rendkívül tartós vagy a tartós megoldást választjuk-e ki, és azt is, hogy mikor induljon, és mikor érjen véget ez az üzemmód.

Pavló Péter

A készüléket alapesetben a dobozban található 30W-os töltővel táplálhatjuk: 0-ról 60 százalékra 25 perc, 0-ról 80 százalékra 38 perc, 0-ról 100 százalékra pedig 1 óra 20 perc alatt. Az Asus gondolt azokra is, akiknek nem sietős a töltés: ők bekapcsolhatják az Egyenletes töltés nevű opciót, így az akkumulátor szép lassan fog feltöltődni. Vezeték nélkül a készülék akkumulátorát nem lehet felpumpálni, a gyártó szerint azért, mert a wireless töltési technológia beépítésével nem akartak helyet elvenni az akkumulátor elől.

A kamerákról

Ahogy azt már fentebb is írtuk, az Asus szakított az elmút két év megoldásával, és a ZenFone 8 már nem kapott flip kamerát. Helyette a hátoldalon egy optikai képstabilizátorral ellátott, 64 megapixeles érzékelővel felszerelt széles látószögű kamerát találni, amihez egy 12 megapixeles ultraszéles látószögű egység társul. Ez utóbbival macro fotókat is készíthetünk, legfeljebb 4 centiméteres távolságból.

 

Pavló Péter
 

A hátlapi konfigurációval rögzíthetünk 8K felbontású videót 24 képkocka/másodperces (fps) sebességgel, 4K-s videót legfeljebb 60 fps-sel, timelapse videót 4K-s felbontásban, valamint slowmotion videót is. Ez utóbbi képkockaszámát a felbontás határozza meg:

  • 4K-nál 120 fps-sel,
  • FullHD-nál 240 fps-sel,
  • HD-nál 480 fps-sel

forog a kamera.

Bár a 4K-s és a 8K-s videorögzítéshez komoly erőforrást mozgósít a telefon, összességében nem melegedett jobban a kelleténél. Igaz, egy ponton túl szólt is a készülék, hogy a felvételt illene szüneteltetni.

Az előlapi kamera 12 megapixeles lett, amivel akár 4K-s videót is rögzíthetünk. Ezt 30 képkocka/másodperc sebesség melett tehetjük meg, FullHD felbontásnál viszont már a 60 fps is elérhető opció.

 

Pavló Péter

Amiről pedig még ezeken kívül érdemes szót ejteni, az a hangzás. A ZenFone 8 két hangszórót is kapott: egyet a készülék tetején, egyet pedig az alján helyeztek el a mérnökök. Ennek köszönhetően hihetetlenül jó hangzást sikerült elérnie a gyártónak. Olyannyira jót, hogy játék közben már azon kaptuk magunkat, hogy a telefont igyekszünk úgy kézben tartani, hogy még véletlenül se takarjuk ki az alsó hangszórót.

És egy ráadás

Bár az Asus egyértelműen a ZenFone 8-at szánta az idei csúcsmobilnak, a gyártó azért elkészített egy flipkamerás változatot is, ha valakinek esetleg ez a megoldás annyira megtetszett volna, hogy enélkül már el sem tudja képzelni a telefonját. Ez lett a ZenFone 8 Flip, aminek neve kissé becsapós, manapság ugyanis az ember arra asszociálna a Flip szóból, hogy egy hajlítható kijelzős készülékről van szó.

A ZenFone 8 és a ZenFone 8 Flip között a legnagyobb különbség az, hogy utóbbiból csak 8 GB RAM-os változat készült, a belső tárhelyet pedig microSD-kártyával akár 2 TB-ra is kibővíthetjük. Emellett nagyobb lett a kijelző (6,67 colos), az akkumulátor (5000 mAh), valamint van egy harmadik kamera is a hátoldalon. Ez egy 8 megapixeles egység, amivel telefotókat készíthetünk.

Konklúzió

+ : 8K-s videorögzítés, kompakt méret, 16 GB RAM, hosszú üzemidő, kiváló hangzás, 3,5 mm-es jack-aljzat.

: nincs microSD-slot, az ujjlenyomat-olvasó néha döcög, két hátoldali kamera, nincs fülhallgató a dobozban.

A ZenFone 6 óta egyértelműen látszik, hogy a legnagyobbak közé akar kerülni az Asus, és a helyzet pikantériája, hogy erre épp egy kis méretű telefonnal van a legtöbb esélye a gyártónak. A ZenFone 8 minden szempontból egy remek csúcsmobilnak mondható, amiről nekünk elsőre a NASA kompakt méretű atomreaktorai jutottak az eszünkbe.

A készülék induló ára idehaza 279 990 forint, ezért cserébe 8 GB RAM és 128 GB tárhely jár. A nálunk járt csúcsmodell, a 16 GB RAM-mal és 256 GB tárhellyel szerelt változat 319 990 forintba kerül. Aki pedig a ZenFone 8 Flipre vágyik, annak 309 990 forintot kell kifizetne a 8 GB RAM-os és 256 GB tárhelyes verzióért. Az Asus a premierrel egyidőben egy "early bird" akciót is indít: május végéig vagy a készlet erejéig a 8 GB RAM-mal és 128 GB tárhellyel szerelt ZenFone 8-at 239 990 forintért adja a gyártó.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!