szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudósok az emberi őssejtekből növesztenének emberi szöveteket a világűrben, ami a gyógyszergyártó cégek és az orvoslás számára is fontos kísérlet.

Az emberi szövetek növesztésével kísérletezhetnek hamarosan a Nemzetközi Űrállomás (ISS) tudósai. A Zürichi Egyetem bejelentette, az Airbus-szal közösen az ISS következő ellátmányával együtt olyan eszközöket juttat majd az űrállomás fedélzetére, amely lehetővé teszi, hogy tanulmányozzák a kutatók az emberi szövetek előállítását a zéró gravitációban.

A 3D Organoids in Space nevű projektet két zürichi tudós, Oliver Ullrich és Cora Thiel indította útnak, akik úttörő eredményeket értek el a gravitáció emberi sejtekre gyakorolt hatásának vizsgálatában. Az egyetem szerint az első tesztektől számított három éven belül sikerült most oda eljutni, hogy bebizonyítsák, a világűrben nemcsak elméletben lehetséges az emberi szövetek létrehozása.

Airbus

A szakemberek szerint a mostani kutatás több szempontból is előnyös lehet. A tudósok felnőtt őssejteket használnak majd arra, hogy organoidokat hozzanak létre. Ezek olyan sejtcsoportosulások, amelyek háromdimenziós struktúrákká tudnak alakulni. A kutatók szerint a Földön a gravitáció miatt nem lehet ilyen 3D-s struktúrát létrehozni valamilyen váz nélkül, az űrben azonban erre lehetőségük lesz.

A kísérlet több szempontból is fontos lehet a későbbiekre nézve. A gyógyszergyártó cégek például közvetlenül az emberi szöveteken tudnák kipróbálni egy-egy új készítmény hatékonyságát, így nem kellene állatkísérleteket végezniük. Az eljárást emellett a sérült szervek szövetpótlására is fel lehetne használni.

A tudósok a projekt előkészítő tesztjeit 18 hónappal ezelőtt végezték el, akkor sikerrel zárult a munka. Ekkor 250, emberi őssejtet tartalmazó kémcső került az ISS fedélzetére, amelyekből egy hónap alatt a tervek szerint kifejlődtek a máj-, csont- és porcstruktúrák. Ehhez képest a földi laboratóriumban a sejtek nem, vagy csak nagyon kis mértékben differenciálódtak.

Jelenleg két különböző korcsoporthoz tartozó férfi és nő sejtjeit küldik fel a világűrbe. A minták októberben térnek vissza a Földre, az első eredményeket pedig novemberre ígérik a kutatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!