szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dán kutatók egy csoportja is részesült abból az ösztöndíjból, melyet merész kísérletek finanszírozására oszt ki a Villum Alapítvány. Az ötlet igen meghökkentő: a világ legkisebb olyan számítógépét kívánják megépíteni, mely az emberi agyhoz hasonlóan dolgozik.

A Dániában található Aarhusi Egyetemen hosszabb ideje foglalkoznak olyan számítástechnikai eszközök kifejlesztésével, melyek úgy vannak felépítve, mint az emberi agy. A kísérletek hátterében az áll, hogy az agy viszonylag kis energiaigényű, ennek ellenére óriási munkát végez: a SciTechDaily szerint mintegy 20 wattos fogyasztással is több mint 10 kvadrillió (tíz a huszonnegyediken) műveletet hajt végre.

Ez a fajta teljesítmény a szinapszisok és neuronok bonyolult hálózata révén jön létre, de – elméletileg – ugyanezen az elven akár egy számítógép is képes lehet működni. Ezért is nevezik a témában végzett kutatásokat agy által inspirált számítástechnikának (brain-inspired computing, BIC). Az ilyen rendszereket főként a mesterséges intelligenciával végzett kísérletekhez használják, de olyan eszközt még nem sikerült alkotni, ami méretben és teljesítményben megközelítette volna az agy ugyanilyen paramétereit. De próbálkozások azért akadnak.

A kísérletezők egyike Hooman Farkhani, a már említett Aarhusi Egyetem villamérnöki tanszékének adjunktusa. Farkhani nem hiába dolgozik, ráadásul ötletét a Villum Alapítvány is elég érdekesnek találta. Olyannyira, hogy 1,9 millió dán koronával segítik, hogy az elképzelésből egyszer valóság legyen. (A támogatást az alapítvány évek óta létező ösztöndíjprogramjából biztosítják; Farkhanin kívül amúgy 51 másik, hasonlóan merész projektre adtak pénzt, összesen 99 millió dán korona értékben.)

Maga Farkhani egy Spin-Grain nevű rendszert szeretne megvalósítani, amely egy nanoméretű BIC létrejöttét takarja. Kevésbé tudományosan megfogalmazva – illetve ahogy a szakértő emlegeti – egy rendkívül parányi számítógépről van szó, ami alig nagyobb egy porszemnél. Ennyire kicsi gép még nem készült, de az amerikai Michigani Egyetem 2018-ban bemutatott egy eszközt, amihez képest még egy rizsszem is óriásinak számított. Farkhani ötlete viszont alapjaiban különbözik ettől, ő ugyanis olyan masinában gondolkodik, ami a működéséhez szükséges energiát közvetlenül a környezetéből nyeri. Másképp nézve: az energiaellátásról elvben nem is kell majd gondoskodni, mert azt a gép maga intézi.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!