szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ez ráadásul a vállalat egy korábbi, saját kutatásából derült ki.

Nyolcból egy felhasználónál – vagyis legjobb esetben is 360 millió embernél – súlyos, kényszeres függőségi tüneteket okoz a Facebook – írja a Wall Street Journal a birtokukba került dokumentumok alapján. A lap hozzáteszi, hogy az információ a Facebook egyik, 2019-ben feloszlatott belső vizsgálati egysége állapította ezt meg.

A kényszeres függés ráadásul nem önmagában értelmezendő: a legtöbb ember, aki így használja a közösségi oldalt, problémákkal küzd az alvás, a munka, valamint a gyermeknevelés területén is – vagyis internetfüggő. A kutatásban résztvevők úgy érezték, hogy minden közösségi oldal erre hajt, de a Facebook a leghatékonyabb ezen a téren.

A tanulmány összeállítói szerint a felhasználók egy része képtelen kontroll alatt tartani, hogy mennyi időt tölt az oldalon, így az az egész életükre kihat, azonban hozzátették, hogy ez nem a klasszikus értelemben vett függés, mert nem úgy hat az agyra, ahogy például az alkoholizmus.

A Facebookkal összefüggő alvásproblémáknak a kutatók szerint három oka van: a függők későn fekszenek le a feedjük rendszeres csekkolása miatt, nehezen alszanak el a felzaklató posztok miatt, gyakran felriadnak, nehezen alszanak vissza, mert van, aki rendszeresen ellenőrzi, hogy nem kapott-e új értesítést.

A kutatók szerint azonban nem világos, hogy azért alszanak-e rosszul a függők, mert sokat használják a Facebookot, vagy azért használják-e sokat, mert alapvetően nehezen alszanak. További kutatásra azonban nem volt lehetőségük, mert feloszlatták a csoportjukat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Jönnek a fizetős csoportok a Facebookra

A Facebook már teszteli azt az új funkciót, amivel a csoportok adminisztrátorai olyan alcsoportot hozhatnak létre, amihez egy meghatározott díj ellenében lehet csatlakozni.