szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nature-ben megjelent kutatás szerint a bélmikrobák jelentik a kulcsot, és kezelhető is az elhízás.

A bélmikróbák által kibocsátott súlymoduláló vegyületek okozhatják a dohányzásról való leszokás utáni elhízást, az erről szóló kutatást az izraeli Weizmann Tudományos Intézet (WIS) tudósai tették közzé a világ egyik legnagyobb természettudományi szaklapjában, a Nature-ben.

A kutatók egereken kísérleteztek: az állatokat cigarettafüstnek tették ki. A dohányzáshoz kapcsolható vegyületek, mint például a nikotin, megváltoztatták az állatok bélrendszerének bakteriális összetételét, és egyúttal az anyagcseréjüket is. Miután abbamaradt a cigarettafüstnek való kitétel, az állatok hízni kezdtek, azonban amint az állatok antibiotikumokat kaptak – amely kimerítette a mikrobiomjukat –, sokkal kevésbé híztak a dohánymegvonás után.

A több ezer potenciális bioaktív metabolit között a szakemberek két molekulát azonosítottak, melyek magyarázatot adhatnak a dohányzás abbahagyásának metabolikus következményeire. Ez alapján a kutatók remélik, hogy olyan kezeléseket lehet a jövőben kidolgozni, melyek segíthetnek abban, hogy a cigarettát letevők ne kezdjenek el hízni, illetve akár a nemdohányzókat is segíthetik a túlsúly legyőzésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!