szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Senki nem vállalt egyelőre felelősséget azért az incidensért, amely során egy használaton kívüli rakétadarab a Holdnak ütközött.

A világűrben keringő űrszemét között rengeteg nagyobb darab is található, amik látszólag nem jelentenek veszélyt – ha viszont összeütköznének egy másikkal, az azonnal sokkal nagyobb bajt okozna.

A minap is történt egy ilyen ütközés, de nem két szemétdarab, hanem a Hold (pontosabban annak felszíne) és egy használaton kívüli rakétadarab között; ez az az egység, amelynek utolsó óráit heteken át követték a szakemberek. A Holdba való becsapódás előtt sem volt biztos azonban, hogy a szemét kitől származik – és így az sem, kinek kell színt vallania az ütközés okozta (nemzetközi) kellemetlenségek miatt.

A lehetséges elméletek egyike az volt, hogy a műszer a SpaceX egyik évekkel korábbi kilövésének “maradványa”, ami megsemmisülni nem tudott, ehelyett céltalanul vándorolt az űrben. (Az elmélet hátterében egy időjárási műholddal kapcsolatos felbocsátás állt, melyet légkörkutatókkal együtt bonyolított le Elon Musk vállalata. A műveletbe azonban hiba csúszhatott, a darab pedig sodródni kezdett.)

Ez a feltételezés azonban tévesnek bizonyult, miután a kutatókban egyre erősebb lett a gyanú: a szemetet nem a SpaceX termelte ki, hanem Kína, az egyik régebbi, még 2014-es Chang'e-misszióval. A rakétadarab pedig azóta sodródott egy pályán, egyre közelebb és közelebb kerülve a Holdhoz – míg végül, március 4-én belé is csapódott. (Az ütközést nem lehetett látni, mivel az érintett terület az égitest sötét oldalán helyezkedik el.)

Az elméletet ugyanakkor senki nem erősítette meg, a kínai űrkutatók pedig váltig állították: nekik semmi közük hozzá. A kínai külügyi szaktárca még egy dühös közleményt is kiadott az Interesting Engineering szerint, melyben az ország űrtechnikai oldalát méltatták, azt is jelezve, hogy a kínai eszközök visszatéréskor biztonságosan elégnek az atmoszférában. Ez ugyanígy történt a legutóbbi ilyen felbocsátás végén is. A kínai pártállam ugyanakkor szeret elhallgatni információkat, hogy megőrizze egy téma pozitív összképét a közösségben. De ezt már csak mi tesszük hozzá.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!