szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kijevi székhelyű Lunar Research Service-nek több ötlete is volt az űr meghódítására, ám ezeket a háború miatt egyelőre parkolópályára tették. A cég pedig profilt váltott: harcolnak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Megváltoztatta tevékenységét egy ismert ukrán űripari startup, ami azóta 3D-nyomtatókkal készít fegyveralkatrészeket az ukrán hadseregnek – írta meg a Space.com.

A cég a kijevi székhelyű Lunar Research Service, ami korábban több projektet is gondozott. Készítettek például űreszközöket, amiket léggömb segítségével juttattak a sztratoszférába, hogy ilyen környezetben is teszteljék őket. Máskor pedig úgynevezett nanoszatelliteket gyártottak, amik a rendes műholdaknál jóval kisebb berendezéseket jelentenek.

A cég február végén is egy ilyen munkáját tökéletesítette, ám az oroszok közben háborút indítottak Ukrajna ellen, a csapat prioritása pedig azonnal megváltozott. Hamar rájöttünk, hogy a korábbi tevékenységünket a továbbiakban nem tudjuk folytatni, ezért felfüggesztettük a gyártást, és minden erőnkkel az ukrán hadsereget segítjük – írta e-mailben a cég technológiai vezetője, Dimitro Kmara.

A vállalat ezt követően több ezer, addig műholdakhoz készített akkumulátort adományozott a hadseregnek, amik azóta zseblámpákat, rádióadókat és más berendezéseket táplálnak. A cég még a léggömbökhöz kitalált, GPS-szel ellátott kommunikációs modulokat is kiszedte a korábbi fejlesztésekből, és a katonai drónokba helyezte azokat. Ezzel lecserélték az eszközökben addig használt kínai technikát, így a lehallgatás kockázata is csökkent.

A cégnek összesen 12 munkatársa van, akik közül többen az ukrán kiberhadseregben végeznek most feladatokat. Azok az eszközök, amik pedig korábban szatellitek kiegészítőit gyártották, most fegyveralkatrészeket, például puskákhoz fejlesztett periszkópokat állítanak elő. Ez utóbbiakat a Lunar 3D-nyomtatókkal végzi el, hogy gyorsabban haladjanak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!