szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A „drag sail” nevezetű megoldást most tesztelték élesben. Egy rakétadarabot tessékelt arrébb.

Az űrben keringő műholdak és egyéb berendezések között rengeteg törmelék és nem használt eszköz van, amiket együttesen űrszemétnek neveznek. Ennek eltakarítása rendkívül fontos lenne, mivel igen nagyméretű elemek is vannak közöttük – ezek pedig komoly veszélyt jelentenek az űrhajósokra és a még működő műholdakra is.

Kína egyike azon nemzeteknek, amik hosszabb ideje vizsgálják, milyen módon lehetne (biztonságosan) eltakarítani az űrbéli szeméthalmazt. (Persze azért is igyekeznek ennyire, mert több helyről is megkapták már, hogy felelőtlenül kezelik az űrbe juttatott eszközöket.) Ehhez egy „drag sail” nevű módszert dolgoztak ki, ami mögött egy különleges vitorla áll:

A fejlesztés egy 25 négyzetméteres felületet jelent, aminek vastagsága mindössze egytizede az emberi hajszál átmérőjének. Azonban a vitorla ilyen tulajdonságok mellett is képes volt leterelni addigi pályájáról egy rakétadarabhoz, egy Hosszú Menetelés 2-höz tartozó, mintegy 300 kilogrammos fokozatot – derül ki a Newsweek híréből.

A szakértők úgy vélik, hogy a vitorlák alacsony költségű, de mégis kiforrott technológiai megoldást kínálnak, és szinte bármilyen alacsony Föld körüli pályán keringő eszköznél alkalmazhatók. Mivel rugalmasak és könnyűek is, kis csomagba hajtogathatók, és indítás előtt felhelyezhetők egy űreszközre. Ha pedig egy törmelék közelébe érnek, automatikusan kicsomagolják magukat, így segítve a szemétdarab légkörbe terelését, ahol aztán megsemmisül.

A vitorlák a kutatók szerint sokkal gyorsabb megoldást is jelentenek, mivel így az űrszemét nem évek vagy évtizedek múltán hagyja el korábbi helyét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!