szerző:
Tetszett a cikk?

Csúcskategóriás okostelefonra vágyik, de nem tud vagy akar félmillió forintot szánni a projektre? Erre kívánt megoldással szolgálni a Xiaomiból kivált almárka, a Poco. Kérdés persze, milyen árnyoldalai vannak a jó áron kínált nagytudású készülékeknek.

Mostanság annyi új mobilmárka tűnik fel a színen, hogy sokszor még a téma iránt fokozott érdeklődést mutatók is szinte csak úgy kapkodják a fejüket. Nem biztos, hogy mindenki tudja, hogy például a Honor a Huaweiből szökkent szárba, vagy hogy például a OnePlus testvérmárkája nemcsak az Oppo és a Vivo, hanem többek közt a Realme is – a BBK Electronics méretes ernyője alatt.

Aztán ott van a Xiaomi, mely szintén kínai vállalat 2013-ban dobta piacra első alacsony árkategóriás Redmi mobilját, 2019-től pedig már külön márkaként funkcionál a Redmi. A Xiaomi 2018-ban aztán egy nyomott áron támadó csúcsmobillal is előrukkolt, ez volt a Pocophone F1, és 2020-tól már a Poco is önálló brandként tevékenykedik a mobilpiacon.

Utóbbi márka most új készülékekkel jelentkezett a hazai piacon: megnéztük, hogy mire képes a gyakorlatban a Poco F4 és a Poco F4 GT.

László Ferenc

Poco F4

In medias res térjünk is a lényegre, vagyis arra, ami a legtöbb vásárlót érdekli. Igen az árra, ami a június végén leleplezett vadonatúj Poco F4 esetében konkrétan 200-210 ezer forint annak függvényében, hogy a 6/128 GB-os vagy a 8/256 GB-os modellre esik a választásunk.

Ezért az összegért cserébe egy remek minőségű felső-középkategóriás okostelefont kapunk, melynek fekete/sárga dobozában többek közt egy átlátszó szilikon tokot, egy USB-C/jack adaptert, egy USB-A/C kábelt és egy töltőfejet találunk. Az alapfelszereltség tehát mondhatni igen bőséges, legalábbis 2022-es mércével mérve mindenképp.

László Ferenc

Nemcsak az előlap, hanem a hátlap és az oldalélek is közel teljesen laposak, a formatervezés nagyon rendben van. Ennyi pénzért persze nem kapunk minőségi fémet és vadonatúj GG Victus üveget, ettől függetlenül a minőségérzetre egyáltalán nem lehet panasz. Az IP68-as védelem hiányáért viszont kár, be kell érjük IP53-mal, vagyis teljes körű por- és vízállóság helyett egyszerű fröccsenés elleni védelemmel.

Az ötödik generációs Gorilla Glass mögé bújtatott 6,67 colos AMOLED panel mindent tud, amit tudnia kell. Komoly fényerő, hatalmas kontraszt, 120 Hz-es frissítés és most először nemcsak HDR10+, hanem már Dolby Vision támogatás is. Utóbbi többek közt netflixezés során jöhet jól, továbbá remek dolog, hogy például egyes Redmi modellektől eltérően az AOD funkció nemcsak 10 másodpercig, hanem akár folyamatosan aktív lehet.

László Ferenc

Az ujjlenyomat-szenzor gyors és megbízható működésű, a Dolby Atmos-képes sztereó kihangosítás átlag feletti minőségű, jack dugalj viszont csak a kicsit olcsóbb testvérmodellen, az X4 GT-n található. Az Android 12 operációs rendszer és a ráhúzott MIUI 13 felhasználói felület könnyen áttekinthető, szép és egyben gyors is.

A chipset ugyan nem a legütősebb, de a kicsit korosabb high-end megoldásnak tekinthető Snapdragon 870 tökéletesen helytáll a hétköznapi felhasználás során. Memóriabővítési lehetőség nincs, mint ahogy a vezeték nélküli töltésről is le kell mondanunk. A 67 W-os vezetékes töltő viszont fürgén teszi a dolgát, a 4500-as aksit kevesebb, mint 40 perc alatt teljesen fel tudja tölteni.

Gyorsabb töltés, nagyobb töltőfej
László Ferenc

Az F4 az első olyan Poco okostelefon, melynek főkamerája végre optikai képstabilizátort kapott. A 64 megapixeles modul alaphelyzetben 16 megapixeles felbontású fotókat készít átlag feletti minőségben, a UI által felkínált 2x-es zoom viszont nem optikai, hanem tisztán digitális megoldás.

A 8 megapixeles nagylátószögű kamera ugyan csak fixfókuszos, de szintén remek minőséggel szolgál, azért viszont kár, hogy az előd F3-ban lévő autofókuszos 5 megapixeles makró egységet egy AF nélküli 2 megapixeles modul váltotta. Videó fronton a 4K/60 fps jelenti a plafont, ezt viszont csak a főkamera tudja.

F4 GT vs. F4
László Ferenc
F4 vs. F4 GT
László Ferenc

Poco F4 GT

A kicsit korábban, még áprilisban leleplezett F4 GT már drágább mulatság, azonban az érte elkért 270-310 ezer forintos összeg még mindig korrektnek nevezhető annak ismeretében, hogy jelen esetben egy 8/128 GB-os, illetve 12/256 GB-os felsőkategóriás készülékhez van szerencsénk. Melynek dobozában hasonló mennyiségű "ajándék" található, mint az F4 pakkjában.

Szemből nézve kevés különbség fedezhető fel, a 120 Hz-es gyönyörű AMOLED panel ez esetben is 6,67 colos képátlójú és 2400x1080 pixeles felbontású, viszont a 20 megapixeles és autofókusz nélküli frontkamera az F4 GT-n kicsit több helyet foglal el, mint az olcsóbb testvérmodellen. A vízállóság és a 3,5 milliméteres dugalj sajnos ezúttal sem adott, viszont az alumínium keret és a legújabb GG Victus védelem már igen.

László Ferenc

Jelen tesztalanyunk a gamer szektorban áll rajtvonalhoz, ennek jegyében nemcsak négy hangszórót és átlagnál erősebb vibramotort kapunk, hanem hangeffektekkel felvértezhető oldalsó játékkezelő gombokat is.

Apró figyelmesség, hogy a töltőkábel telefonos vége L formájú, így játék közben is kiválóan, kábeltörés veszélye nélkül tölthető a 4700 mAh kapacitású akkumulátor. Normál felhasználási körülmények mellett az F4-hez hasonlóan körülbelül 1-1,5 napos üzemidőre lehet számítani, de persze masszív játék esetén ez gyorsan néhány órára olvadhat.

László Ferenc

A méretes töltőfej 120 W-os és a Xiaomi néhány újabb modelljéhez hasonlóan alig több mint negyed óra alatt megoldható vele egy teljes feltöltés. Wireless töltés itt sincs, de a gamer közösség ezt vélhetően kevésbé hiányolja.

Sebesség fronton nincs semmi alibizés, megkapjuk a Qualcomm egyik legnagyobb teljesítményű 2022-es fejlesztését, a szupergyors Snapdragon 8 Gen 1-et. Az átlagnál erősebb hűtés miatt eleinte kevésbé melegszik a hardver, később azonban már érezhető a leadott hőmennyiség, főleg ugyebár a nyári kánikulában, amikor minden kütyü szinte csak úgy küzd egy kis hűsítő friss levegőért.

Az 5G, a 6-os wifi és az 5.2-es Bluetooth mindkét új Poco esetében biztosított, ellenben az F4 GT főkamerája sajnos nem optikai képstabilizátoros és a fényereje is kicsit visszafogottabb. A 8 megapixeles nagylátószögű modul remek szolgálatot tesz, viszont a kevésbé hasznos 2 megapixeles makrókameránál sokkal jobban örülnénk egy 2-3x-os optikai nagyításra képes telefotó egységnek.

László Ferenc
László Ferenc

Konklúzió

Az egyre telítettebb mobilpiacra fiatalos új színt próbál meg felfesteni a Xiaomiból kivált új almárka. Véleményünk szerint a Pocónak nagyon is van keresni valója a szektorban, és idővel a Redmijéhez hasonló ismertségre tehet szert a neve.

Az F4 egy remek adottságokkal rendelkező, de persze nem hibátlan felső-középkategóriás újdonság, ami a legtöbb vásárló igényeit bőven ki tudja elégíteni.

László Ferenc

Amennyiben egy kicsit spórolnánk a vásárláson, szóba jöhet a 170 ezer forintos szintén vadonatúj X4 GT, mely elsősorban 144 Hz-es LCD kijelzőjéről, remek Dimensity 8100 chipsetéről és 5080-as aksijáról ismerszik meg.

Ha pedig a másik irányban mozdulnánk el, akkor ott az F4-nél nagyobb tempót diktáló, sokkal gyorsabban tölthető és a gamerek elvárásainak is megfelelő F4 GT, mely jelenleg a Poco kínálatának csúcsát jelenti. Utóbbi egyik legfőbb riválisa az általunk nemrégiben kiipróbált, szintén igen kedvező ár/érték mutatójú Realme GT2 Pro.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!