szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új kutatás szerint a folyamatos ivás hatással lehet az úgynevezett telomerekre, amiknek a sejtek fiatalon tartásában van szerepük.

Az alkohol témájában már sok kutatás zajlott, a többségük pedig ugyanazt állapította meg: a fiatalok jobb, ha egyáltalán nem fogyasztanak ilyen italokat, mert káros az egészségre. Ez utóbbit hangsúlyozza az a brit vizsgálat is, ami egy nagyobb, mintegy 245 ezer fős mintával dolgozott.

A kutatást az Oxford Population Health végezte, ami genetikai elemzésekre hagyatkozott. Arra jutottak, hogy az alkohol közvetlenül gyorsítja az öregedést a telomer DNS-ének károsítása révén.

A témában kiadott sajtóközlemény szerint – idézte a vonatkozó szöveget az Interesting Engineering – az eredmények igazolni látszanak azt a feltételezést, hogy az alkohol, különösen nagyobb mennyiségben, képes befolyásolni a telomer hosszát. (A telomerek a kromoszómák végén található „sapkák”, amiknek fontos szerepük van a sejtek fiatalon tartásában.)

Kijött a legnagyobb kutatás eredménye: a 15-39 évesek egyáltalán ne igyanak alkoholt

Egy globális kutatás eredményei szerint a negyven év alattiaknak egyáltalán nem lenne szabad alkoholt inniuk, az idősebb felnőtteknek viszont egy kis mennyiség akár jót is tehet. A kutatók szerint az alkoholfogyasztás jelentős egészségügyi kockázatokat hordoz, és semmi előnyt nem jelent a fiatalok számára.

A telomerek hossza azért is lényeges, mert a kutatók már többször rámutattak, hogy általuk a biológiai öregedés is lekövethető: ha a telomerek túl rövidek lesznek, akkor nem tudnak tovább osztódni, és ez esetben akár el is pusztulhatnak.

A mostani kutatás során az alkoholfogyasztás és a telomerek hossza közti esetleges összefüggésekre voltak kíváncsiak a kutatók, akik ehhez az Egyesült Királyság biobankjában őrzött genetikai információkat vették alapul. Az elvégzett vizsgálatokból az derült ki, hogy

erős kapcsolat fedezhető fel az alkoholfogyasztás és a rövidebb telomerek között.

A kutatók arról is beszámoltak, hogy ez a jelenség elsősorban a folyamatos ivókat veszélyezteti, azokat nem, akik felhagytak a nagy mennyiségű alkoholfogyasztással, vagy soha nem is ittak. Hozzátették, hogy bár ok-okozati összefüggést nem lehet felmutatni, a vizsgálat eredményéből így is „egyértelmű összefüggés” szűrhető le.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!