szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az FH-95 és az FH-97 jelzésű kínai drónok egymást kiegészítve üthetnek rést az ellenséges légvédelmen, majd csapást mérhetnek létesítményekre.

A kínai állami lap, a Global Times beszámolója szerint a távol-keleti ország által fejlesztett új, elektronikai hadviselésre és felderítési műveletek elvégzésére kifejlesztett drón júliusban sikeres tesztet hajtott végre egy meg nem nevezett létesítményben – írja az Eurasian Times. A pilóta nélküli FH-95 drón állítólag bármilyen időjárási körülmények között bevethető, és egész napos megfigyelésre képes.

A drón jellemzőiről nem túl meglepő módon nem sokat tudni, csupán azt, hogy a felszálló tömege 1 tonna, és összesen 250 kg rakományt tud magával vinni. Egyetlen felszállással több mint 24 órán át üzemel. A szerkezet a távoli küldetések esetén egy műholdas rendszer segítségével képes kommunikálni.

A Janes arról ír, hogy a drónt a 44 kilogrammos FT-8C lézervezérelt rakétával is fel lehet szerelni, emellett nagy valószínűség szerint a radarok kilövésére alkalmas rakétákkal is ellátható.

Az FH-95-öt a kínai Aerospace Times Feihong Technology fejlesztette, és 2021-ben már megvillantotta az 1:1 arányú modelljét az egyik kínai légibemutatón.

A drón 2017-ben végezte el az első tesztrepülését, 2019-ben szállították le az első nagy ügyfélnek, 2021-ben pedig exportra is elkezdték gyártani. Az újabb verzióját állítólag már teszteli Kína.

Az FH-95 mellett egyébként egy másik drónt is bemutatott tavaly Kína: az FH-97-et, ami egy közepes hatótávolságú lopakodó drón, és amit az amerikai XQ-58A Valkyrie-ről mintázott meg a vállalat.

Az FH-97 az ellenség kritikus létesítményeit semmisítheti meg. A gép FH-901 típusú rakétákat tud szállítani, amivel csapást lehet mérni a manőverező járművek ellen.

Az Eurasian Times szerint a két drón egymást egészíti ki azzal, hogy az FH-95-ös megzavarja a radarokat, így az FH-97-es csapást tud mérni a célpontokra. De az is lehet, hogy az FH-97-te csaliként használja Kína, hogy elterelje a légvédelem figyelmét, amíg az FH-95 ki nem iktatja a radarokat.

Michael Peck védelmi elemző szerint az sem kizárt, hogy a drónok rajokban repülve zavarnák meg az ellenfél rádiójeleit, megnehezítve ezzela kommunikációt. Megjegyezte, az amerikai hadsereg különösen sebezhetővé válhat egy ilyen támadás esetén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!