szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az üvegszálas technológia révén készült turbinalapátokat nehéz és drága újrahasznosítani, ezért a legtöbb berendezés a hulladéklerakóban végzi.

Amellett, hogy rengeteg előnyét ismerjük, még a szélenergiának is megvan a maga Achilles-sarka: a kapcsolódó berendezések lapátjait időnként ki kell cserélni; és mivel nem egy ilyen üzemel a világban, ezért a munka se kevés. A keletkező hulladékról nem is beszélve.

A CNet szerint a mai turbinák lapátjait üvegszálas technológiával készítik, ez azonban nehezen újrahasznosítható, és a szállítása sem egyszerű. Bár voltak arra vonatkozó törekvések, hogy az ilyen alkotóelemeket is lebontsák, ezek nem mindegyike vezetett eredményre – az eljárás pedig nem mindig bizonyult olcsónak.

A Michigani Állami Egyetem tudósai ezért azt javasolják, hogy a jövőbeni szélturbinák lapátjait ne is ilyen anyagból készítsék. A kutatók alternatívaként megalkottak egy másfajta összetevőt, ami üvegszálakat kombinál növényi eredetű és szintetikus polimerekkel. Ez szerintük sokkal könnyebben újrahasznosítható, mint a tiszta üvegszál. A legjobb viszont csak most következik: a tudósok állítják, hogy a lebontott anyagból édesség, akár gumimaci is készíthető.

John Dorgan

John Dorgan, az MSU vegyészmérnöke szerint a gyantaszerű anyag a felhasználási ciklus végén könnyedén feloldható. Azt is mondta, hogy a csapat módot talált arra, hogy a gyanta alkotóelemeit különösebb munka nélkül is szétválaszthatják a többitől, így még a nehezen kezelhető üvegszálas darabok is eltávolíthatók. Az ezután keletkezett ragacsos anyagot sokféle más anyaghoz keverve lehet hasznosítani. Az egész azon múlik, hogy az öntet melyik alkotóelemére van szükség.

Amikor a kutatók például lúgos oldatba rakták a gyantát, olyan akrilszerű anyagot kaptak, amit az autók hátsó lámpáinak készítéséhez lehet felhasználni.

Dorgan állítja: a gumimacis példát a valóságban már kipróbálták. „Ipari minőségű kálium-laktátot nyertünk vissza, és cukorkákat készítettünk belőle, amiket meg is ettem” – mondta a tudós.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!