szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai és norvég kutatóknak sikerült egy olyan technológiát létrehozniuk, ami megalapozhatja a diagnosztikai eszközök új korát.

A téli időszakban nagyon nehéz elsőre megmondani, hogy ha az ember betegnek érzi magát, akkor csak megfázott, esetleg influenzás, vagy a koronavírust kapta el. Hamarosan azonban nagyon egyszerű lesz megválaszolni ezt a kérdést.

Az IFLScience beszámolója szerint az amerikai és a norvég kutatók egy olyan eszközön dolgoznak, ami képes felállítani a diagnózist. A Nature Communications hasábjain megjelent tanulmány szerint a kulcs a betegségek diagnosztizálásához megfelelően érzékeny szenzorok elkészítése. Ehhez a szakemberek által csak whispering gallery microresonator nevű technológia vezethet el. A germániumból készült mikrorezonátor feladata egy optikai mező tárolása egy olyan apró térben, mint az emberi hajszál.

A furcsa elnevezést magyarra talán úgy lehetne lefordítani, hogy suttogó-folyósó mikrorezonátor. A név azért ez, mert az alapötletet a londoni Szent Pál-székesegyház híres Suttogó-folyosója (Whispering Gallery) adta. Mindez azt jelenti, hogy ha valaki a kupola alatt a korlát egyik felén elsuttog egy szót, az az az akusztika miatt a túloldalon tisztán érthető.

Fontos új eszköz kerül a magyar orvosok kezébe, Merkely Béla szerint a páciensek is nyerhetnek vele

Rangos nemzetközi szaklapban publikálták magyar kutatók legfrissebb eredményeit, melyek szerint a deutériumcsökkentés tüdődaganatos betegségek kiegészítő terápiájaként való alkalmazása megtöbbszörözi a tüdőrákos betegek várható élettartamát.

A szakemberek szerint ahogy a mikrorezonátor belsejében a fény körbe-körbe halad, az optikai mező felerősödik. Maguk a mikrorezonátorok egyébként már régóta működnek, ám a szakemberek szerint az ő fejlesztésük 100-szor jobb, mint ami korábban elérhető volt a hosszúhullámú infravörös spektrumhoz.

Dingding Ren, a tanulmány vezető szerzője szerint mivel ez a spektrum képet ad a vegyi anyagokról, a technológiájuk új lehetőséget kínál az érzékelők terén. A megoldásukkal több különböző anyag egyidejű elemzését lehetne elvégezni, így pedig kideríthető lenne, hogy ha valaki a cikk elején említett betegség valamelyikében szenved, akkor pontosan melyiket kapta el.

Az ilyen eszköz elkészítése egyelőre csak a tervezőasztalon létezik, de a mostani technológia kifejlesztése már öles lépést jelent a megvalósítás felé. Egy ilyen készülékkel jóval olcsóbbá tehető a diagnosztizálás, a gyógyítás pedig gyorsabbá válhat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!