szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elképzelhető, hogy a mesterséges intelligencia bukkan majd először a földön kívüli élet jeleire, amennyiben hatásosnak bizonyul az érdekes, a szokottól eltérő jelek kiszűrésében.

Újabb területen tehet jó szolgálatot a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia (MI): a földön kívüli életformák után kutató SETI intézet ugyanis olyan gépi tanulási algoritmusokon dolgozik, melyek kiszűrik a földi interferenciát, valamint képesek észlelni olyan jeleket, amelyeket az emberek elmulasztanának.

A világ számos pontján figyelik óriási teleszkópok a távoli, idegen civilizációktól érkező jeleket – a SETI egészen konkrétan mesterségesnek tűnő elektromágneses sugárzást jeleit keresi, olyanokat, amelyek esetleg egy technológiailag fejlett civilizációtól érkeznek egy messzi naprendszerből.

Egy, a Nature folyóiratban a napokban közzétett tanulmány azt írja le, hogy a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás alkalmazása miként segítheti a csillagászokat a beérkezett adatok gyors ellenőrzésében, szűrésében. A terület problémája ugyanis az, hogy rengeteg adat van, és ezek között tévesek is szép számmal akadnak. Sok esetben éppen a földi technológiák jeleit kell megkülönböztetni a galaxis távoli pontjaiban keresett technológiát jeleitől.

Átnéztek 1327 csillagrendszert a kutatók, de sehol nem akadtak értelmes lények nyomaira

Régóta kutat már az emberiség más, intelligens élet jelei után. A jelenlegi eredmények alapján úgy tűnik, a szomszédos csillagrendszereket levehetjük a listáról, ott senki nincs.

Ez nem egyszerű feladat, már csak azért sem, mert milliónyi ilyen megfigyelésen kellene végighaladni. Egy másik, gyakran alkalmazott megközelítés, hogy algoritmussal keresnek olyan jeleket, amelyek a csillagászok szerint hasonlítanak azokra a jelekre, amelyeket idegenek jeladói bocsájthatnak ki. Ezek azonban azért sem célravezetőek, mert azokat a jeleket is kiszűrik, amelyek a csillagászok várakozásaitól kis mértékben eltérnek – pedig lehet, hogy ezek között is akad érdekes.

A gépi tanulás éppen abban lehet hasznos, hogy képes lehet felismerni és megtanulni a földi jeleket – tehát remekül szűrhetik ki ezeket a zajokat. Sőt, az olyan jeleket is képes lehet megtalálni, amelyek a hagyományos kategóriákba nem sorolhatóak be, ezáltal a korábbi módszerek figyelmen kívül hagyták volna azokat – írja a Nature.

A gépi tanulás ráadásul a már archivált adatokon is használható, így lehet, a régi jelekben is találhatnak valamit. A technológia egy februárban induló projektben is fontos szerepet fog betölteni, emellett a mesterséges intelligencia a megfigyelésre érdemes csillagok rangsorának felállításában is segédkezni fog.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!