szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A neandervölgyi ember igazi „kalóriabombákat” zsákmányolhatott: már a hatalmas elefántok levadászására is voltak módszereik, és egy ilyen állat egy nagyobb csoportnak hónapokig elegendő lehetett. A feldolgozásra is használtak már eszközöket a csontokon talált nyomok alapján.

Több érdekes felfedezést is tettek a Leideni Egyetem kutatói, miután megvizsgáltak néhány, a németországi Halle környékén talált, 125 ezer éves, egyenes agyarú elefánthoz tartozó csontvázmaradványt.

A szóban forgó, pleisztocén kori csontok 70 elefánttól származhatnak, és az 1970-es években találták őket egy szénbányában. A Science Advances folyóiratban közzétett eredmények szerint ezek az elefántok a gyapjas mamutnál is lényegesen nagyobbak voltak, és háromszor akkorák, mint napjaink modern ázsiai elefántjai. Egy kifejlett, felnőtt hím 10–13 tonnát is nyomhatott, húsából legalább 2500 adag felnőtt adagnyi ételt lehetett készíteni a kutatók szerint.

A kutatás szerint az ekkor élt neandervölgyiek – melyek nagyobb csoportokban élhettek, mint azt korábban hittük – ezekre a hatalmas elefántokra vadásztak.

Már 55 000 éve is trófeaként gyűjtötte a neandervölgyi ősember a leölt állatok koponyáit

Régészek egy vélhetően vadászszentélyként használt barlangban több állat koponyáját találták meg, és számos érdekes megállapítást tettek a kőkorszaki vadászok szokásairól.

Wil Roebroeks, a tanulmány társszerzője elmondta: az óriási állatok lemészárlása ezen a helyszínen a neandervölgyi emberek létfenntartó tevékenységei közé tartozott. A szakember hozzátette: ez az első egyértelmű bizonyíték az emberi evolúcióban az elefántvadászatra.

A tanulmány szerint főleg hím elefántokra vadásztak a neandervölgyiek, mely azért is könnyebb, mert a nőstények – az utódok védelme érdekében – sok esetben csordában mozogtak, a hímek azonban magányosan. Ezáltal könnyebb őket például csapdába vezetni – mondták a kutatók az AFP hírügynökségnek.

Sabine Gaudzinski-Windheuser, a tanulmány szerzője egy egyenes agyarú elefánt életnagyságú mása mellett.
Lutz Kindler

A hatalmas állatokat a neandervölgyiek kezdetleges technikáikkal is hosszú hetekig eltárolhatták.

Felvetődhet a kérdés: mégis mivel dolgozták fel az elefántokat az emberek? Erre is érkezett válasz a csontokon hagyott nyomokból: a jelek szerint ugyanis kovakőből készült szerszámokat használtak ehhez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!