Lex Magyar: nyilvánosságra hozták vagyonnyilatkozataikat a Tisza EP-képviselői
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
Különleges, az eddigieknél fejlettebb bionikus ujjat alkottak meg kínai kutatók, mely a tárgyak felszíne alatti dolgokat is képes lehet feltérképezni.
A tudománynak köszönhetően egyre közelebb kerülnek a robotok, melyek egy napon majd olyan – vagy még jobb – tulajdonságokkal lesznek felvértezve, mint az emberek. Kínai tudósok most a rendkívül érzékeny emberi ujjbegynek alkották meg a bionikus változatát, mely az emberi változatnál is pontosabban tudja feltérképezni tapintással, hogy mi is van a tárgyak felszíne alatt – derül ki a Cell Reports Physical Science folyóiratban publikált tanulmányból.
Mint azt a szerzők kiemelték, a korábbi hasonló megoldások csak néhány dolgot tudtak felismerni, megkülönböztetni: a külső alakzatokat, a felületek szerkezetét és a keménységet. Nagy hátrányuk volt azonban, hogy nem voltak képesek a felszín alá „belátni”, vagy azzal kapcsolatban információval szolgálni. Ehhez jellemzően még mindig optikai alapú technológiák szükségesek – CT- vagy PET-vizsgálat stb.
Az emberi ujj érintéskor mechanikai deformációt – összenyomódást vagy feszülést – tapasztal, melyek elektromos impulzusok formájában indulnak el. Ezek a központi idegrendszeren át az agy szomatoszenzoros kérgébe jutnak, és végül az agy ezt feldolgozza – foglalta össze az Ars Technica. Így válik számunkra lehetővé, hogy felismerjük egy anyag alakját, keménységét stb.
Hasonló elven működik a kínai kutatók által megalkotott intelligens bionikus ujj is – az ujj tetején egy fémes anyag szolgál érintkezőként, míg a szénszálas rész a tapintás érzékeléséért felel. Ezek egy jelfeldolgozó modulhoz kapcsolódnak.
Ahogy az ujj egy tárgy felületét tapogatja, úgy nyomódik meg a benne lévő szénszál is, így gyűjt információt az anyag relatív merevségéről vagy lágyságáról. Az így összegyűjtött információt – és azt, hogy a felszínen hol lett rögzítve – elküldik egy számítógépnek, ami képes az adatokat egy 3D-s térképpé alakítani.
A kutatók próbára is tették a bionikus ujjat – például, hogy felismer-e egy merev „A” betűt egy puha szilíciumréteg alatt, és hogy képes-e feltérképezni azt. Az eredmény abszolút pozitív lett. De egy meghibásodott elektromos eszköznél is hasznosnak bizonyult az ujj: képes volt a belső komponensekről térképet létrehozni, és pontosan megmondani, hogy hol van szakadás az áramkörben.
Műkézzel is lehet érezni, igazi áttörést jelenthet az új bionikus kar
Egy fejlesztésnek köszönhetően hamarosan a művégtaggal élők is közel ugyanúgy érezhetnek majd, mint ép társaik.
Egy emberi szövet 3D-s modelljét is megalkották a kutatók, és ezt is sikeresen „átlátta” a bionikus ujj teljes egészében.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.