szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Johns Hopkins Egyetem kutatói kevert eljárásban gyógyították ki az egereket a giloblastomából: nemcsak megműtötték az agydaganatukat, de egy speciális gélt is fecskendeztek beléjük. Az eredmény több mint ígéretes.

Az amerikai Johns Hopkins Egyetem kutatói egy olyan gél alapú kezelést fejlesztettek ki, ami minden eddiginél hatékonyabb lehet az agydaganatok ellen. Az erről szóló publikációt a PNAS hozta le.

Az egereken végzett kísérletek során a gél műtéttel kombinálva a glioblastoma 100 százalékát eltüntette. Bár glioblastoma viszonylag ritka fajtája az agydaganatoknak, ez a leghalálosabb típusa a megbetegedésnek. Az amerikai National Brain Tumor Society felmérése szerint az ebben szenvedő betegek ötéves túlélési aránya 6,8 százalék, az átlagos túlélési idő pedig mindösszesen nyolc hónap.

Ezt a rákos megbetegedést sok szempontból nehéz kezelni: általában agresszív és gyorsan növekszik, az agy természetes védelmi rendszere – a vér-agy gát – pedig megnehezíti a kezelését. Sebészi úton pedig sokszor lehetetlen eltávolítani azt. A kutatók emiatt az elmúlt években olyan új gyógyszereket fejlesztettek ki, amelyek a jelenlegiekhez képest hatékonyabban kezelhetik a megbetegedést. A John Hopkins Egyetem tudósai azonban másfajta megközelítési módot használtak – írta meg a Gizmodo.

AFP / TEK IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY

A kutatók arra törekedtek, hogy valahogyan közvetlenül az agyba juttassák be a gyógyszert. Az amerikai gyógyszerészeti hatóság által már jóváhagyott készítményt, a paclitaxelt úgy alakították át, hogy az agyba bejuttatva hidrogéllé alakuljon át. Ehhez egy antitestet kevertek, ami megtámadja a CD47 kódjelű fehérjét.

A CD47 sok sejt felszínén megtalálható, de bizonyos rákos sejtek is ezt használják, hogy ne támadja meg őket a szervezet. Az antitest célja így az, hogy kikapcsolja ezt a védelmet. A kutatók úgy vélik, hogy ha a gélt a műtét során juttatják a daganathoz, akkor a megmaradt, ki nem metszett részt már képes elpusztítani.

Rájöttek a tudósok, hogyan nyerhetnek időt a legagresszívebb agydaganattal szemben

Az amerikai Duke Egyetem tudósai laboratóriumi patkányokon végzett kísérlete azt mutatja, 20-25 Celsius-fok közé hűtve a glioblastoma multiforme agydaganat sejtnövekedése leáll.

A kutatók a kísérletek során azt találták, hogy az egerek 100 százaléka túlélte a kombinált beavatkozást. A gél felpiszkálta az immunrendszert, hogy leszámoljon a daganattal, amikor pedig új daganatsejteket juttattak be a szervezetükbe, az képes volt megvédeni magát ellenük.

Mindez új reményt adhat az agydaganatos betegek számára, ugyanakkor a kutatók megjegyezték, hogy egyelőre még több év kell ahhoz, hogy embereken is kipróbálják a megoldást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!