szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Műholdja pályára állításának kudarcát Észak-Koreától szokatlan őszinteséggel ismerte el Phenjan, ám közben azt is megígérte, hogy minél hamarabb végrehajtja a következő indítást.

Egy szerdai észak-koreai műholdindítás kudarccal végződött, a hordozórakéta és a hasznos teher is a tengerbe zuhant – közölte az észak-koreai állami média, a dél-koreai hadsereg pedig arról adott hírt, hogy a hordozórakéta egyes részeit sikerült megszereznie. Az új Csollima-1 műholdindító rakéta a hajtómű és az üzemanyagrendszer instabilitása miatt hibásodott meg – jelentette a Reuters szerint a KCNA állami hírügynökség.

A mostani volt az atomfegyverekkel rendelkező állam hatodik műholdindítási kísérlete és az első 2016 óta. Az eredeti tervek szerint Észak-Korea az első kémműholdját állította volna pályára.

A dél-koreai vezérkari főnök szerdán közölte, hogy a hadsereg mentési műveletet hajt végre, hogy visszaszerezze a műholdindító feltételezett részeit. A hadsereg képeket osztott meg a vízből kiemelt törmelékekről, köztük egy nagy henger alakú tárgyról, amely egy bójához volt kötve.

És akkor Kim Dzsong Un azt mondta, vigyázzatok, vagy jöhet az atom

Észak-Korea 2006-ban hajtott végre először nukleáris robbantási kísérletet.

George William Herbert, a Center for Nonproliferation Studies adjunktusa és rakétatanácsadó szerint a képeken legalább egy rakéta egy része látható, beleértve egy „köztes” részt, amelyet arra terveztek, hogy egy másik fokozathoz csatlakoztassák. Valószínűleg folyékony üzemanyaggal működő rakétáról van szó, és a benne lévő kerek, barna tárgy vélhetően egy üzemanyag- vagy oxidálóanyag-tartály – tette hozzá Herbert.

Az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea tisztviselői telefonbeszélgetést folytattak, ahol „határozottan elítélték” a kilövést – közölte a japán külügyminisztérium.

Észak-Korea korábban közölte, hogy május 31. és június 11. között indítja első katonai felderítő műholdját, hogy fokozza az amerikai katonai tevékenységek megfigyelését. Dél-Korea a múlt héten először állított pályára műholdakat egy hazai tervezésű és gyártású rakétával, Kína pedig kedden három űrhajóst küldött az űrállomására egy legénységváltás keretében.

Phenjan Nemzeti Űrhajózási Fejlesztési Hivatala (NADA) kivizsgálja a „súlyos hibákat”, és intézkedéseket tesz azok kiküszöbölésére, mielőtt a lehető leghamarabb végrehajtaná a második indítást – közölte a KCNA.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(Borítóképünkön az észak-koreai kémműholdat szállító rakéta startja. Forrás: Ichiro Ohara / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!