szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szokatlan, ám működik: az IBM szakemberei az emberi agy mintájára készítettek egy el chipet, amellyel csökkenthető lehet a mesterséges intelligencia karbonlábnyoma is.

Egészen különleges megoldással tenné energiahatékonyabbá az igencsak energiaigényes mesterséges intelligenciát az IBM: egy, az emberi agyra hasonlító chippel.

A cég szerint a megoldás prototípusa energiahatékonyabb, az akkumulátort kevésbé merítő okostelefonos chipekhez is vezethet. Szemben a hagyományos számítógépekkel, „az emberi agy jelentős teljesítményre képes, miközben kevés csak kevés energiát fogyaszt” – idézi a BBC Thanos Vasilopoulost, az IBM svájci kutatólaboratóriumának tudósát arról, honnan is merítettek ihletet.

Chiphiány akadályozza a mesterséges intelligencia gyorsabb elterjedését

A Microsoft legfrissebb jelentése szerint gond lehet a jövőben, mert nincs elég ehhez szükséges chip a piacon, és ez a helyzet akár egy évig is fennmaradhat.

Ez a kiemelkedő energiahatékonyság – magyarázza a szakember – azt jelentené, hogy a nagy és komplex feladatok is elvégezhetőek lennének olyan környezetben, ahol nem áll rendelkezésre jelentős energia, vagy csak korlátozott az akkumulátor-kapacitás biztosított ezek elvégzéséhez. Tipikusan ilyen az okostelefon, az autó vagy a fényképezőgép/kamera.

„Továbbá a felhőtárhely-szolgáltatók is hasznosíthatnák ezeket a chipeket, hogy faragjanak az energiaköltségeken, és csökkentsék a karbonlábnyomukat” – jegyzi meg Vasilopoulos.

A legtöbb chip digitális, 0/1-ként tárolják el az információkat, az új chipek azonban analóg memrisztorokkal működnek, és sok számot el tudnak tárolni. Az emberek agya analóg módon működik, és az agyi szinapszisok működése nagyban hasonlít a memrisztorokéhoz. Egy ilyen memrisztor hasonlóan „emlékezhet” az elektronikus előzményekre, mint egy biológiai rendszer szinapszisa.

El tud képzelni 21 200 000 000 liter vizet? Pont annyi kell a Google adatközpontjainak hűtéséhez, és ez az MI miatt csak rosszabb lesz

Egyetlen év alatt 20 százalékkal több víz kellett a Google szervereinek hűtésére, és a helyzet a jövőben minden jel szerint csak tovább romlik majd.

Az új chipekkel működő számítógépek fejlesztése azonban nem mondható könnyű feladatnak, és még számos kihívás áll az útjába – például az anyagköltség és a gyártási nehézségek is.

Az azonban megkönnyítené az új chip meglévő MI-rendszerekbe történő beillesztését, hogy digitális elemei is vannak.

Tekintettel a jelentős energiamegtakarításra, jó eséllyel még a drágább előállítás ellenére is megérné alkalmazni – egyelőre azonban még csak egy prototípusként létezik az IBM-nél, így még hosszú út állhat az éles, széles körű bevezetés előtt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!