szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy amerikai felmérés szerint a kutyatartók 53 százaléka szkeptikus valamilyen formában a kutyáknak szánt vakcinákkal kapcsolatban. Pedig számos betegséget lehet megelőzni velük, köztük olyat is, amely az emberre is veszélyes lehet.

A jelek szerint már a kutyákra is átterjedt az oltásellenesség – no nem a négylábú barátaink kezdtek kételkedni a vakcinák hatékonyságában, hanem a gazdáik. Egy új, amerikai, a Vaccine folyóiratban publikált tanulmány eredményei szerint ugyanis a kutyatulajdonosok jelentős hányadának kétségei vannak a kutyáknak szánt oltásokkal kapcsolatban.

Ez még a veszettség elleni vakcinára is kiterjed, pedig az már egy rutin oltás, mely az állat szinte biztos elpusztulását is megelőzheti, ahogyan a betegséget is kordában tartja az emberek és a háziállatok körében is.

A kapcsolódó felmérésben 2000 kutyatulajdonos véleményét kérték ki. A nekik szegezett kérdés az volt, hogyan vélekednek kedvenceik oltásával kapcsolatban. Az eredmény pedig meglepő: 53 százalékuk volt bizonytalan az oltásokkal kapcsolatban. Konkrétan 37 százalékuk vélte úgy, hogy nem biztonságosak a vakcinák, 30 százalékuk szerint szükségtelenek, míg 22 százalék gondolja azt, hogy hatástalanok.

Nevetnem kell - üzente az oltáselleneseknek Bill Gates

A Microsoft társalapító milliárdosa még mindig nem érti, miért hisznek el az emberek bármit, amit az interneten olvasnak a koronavírus-járványról.

Az oltásszkeptikus emberek nagyobb valószínűséggel válaszoltak úgy, hogy nem olttatták be a kutyáikat veszettség ellen, dacára annak, hogy sok amerikai államban ez követelménye a kutyatartásnak.

A Gizmodo cikke kifejti: a veszettség megelőzhető, vagy kevésbé heves lefolyású vakcinázástól. Alapvetően egy komoly, számos emlőst (így az embert is) érintő fertőzés, mely súlyos agyi fertőzéshez vezet. Számos súlyois neurológiai tünete van, és hetekig lappang az emberekben és kutyákban is – végül pedig szinte 100 százalékban végzetes.

Karikó Katalin: „Ne azoknak higgyünk, akik a Facebookon tanulták az immunológiát"

Csütörtök délután Szegedre látogatott Karikó Katalin Nobel-díjas tudós, ahol a Szegedi Tudományegyetem és a város köszöntése után arról is beszélt, mi motiválja most, hogy elnyerte a világ legrangosabb tudományos elismerését.

Míg az oltásellenességet a koronavírus-világjárvány pörgette fel, a kutyák oltásaival szembeni szkepticizmus már ezt megelőzően is erős volt: 2018-ban a brit állatorvosok szövetségének el kellett magyaráznia az embereknek, hogy az oltások bizony nem okoznak autizmust a kutyáknál. Ehhez kapcsolódóan a friss tanulmány válaszadóinak 37 százaléka vélte úgy, hogy az oltások autizmust okozhatnak a négylábúaknál.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!