szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy japán és egy ausztrál cég a Földről oldaná meg, hogy kevesebb űrszemét legyen a bolygó körül.

Egyre nagyobb problémát jelent a Föld körül keringő, hatalmas mennyiségű űrszemét. Az egykori felbocsátásokból hátramaradt rakétadarabok, apró alkatrészek és mára működésképtelenné vált műholdak száma mostanira olyan nagyra nőtt, hogy az már lassan veszélyezteti a további űrbéli küldetéseket. A felrobbantott műholdakról nem is beszélve.

Bár vannak arra vonatkozó tervek, hogy a Föld környezetét miként kellene megtisztítani, ez igen költséges projektnek tűnik. A japán EX-Fusion és az ausztrál EOS Space ezért egy olyan megoldást talált ki, amely talán olcsóbbá teheti a feladat elvégzését.

Százmilliókat ad az Amerikai Védelmi Minsztérium, hogy eltakarítsák a Föld körüli űrszemetet

A Pentagon az amerikai űrhaderőn keresztül hirdetett pályázatot egy olyan technológia kifejlesztésére, amely hatékonyan bánhat el a Föld körül keringő űrszeméttel.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint az Ex-Fusion egy olyan lézerrendszert vetne be az űrszemét ellen, melyet eredetileg a fúziós energia előállítására fejlesztettek ki. Hogy mennyire komolyan gondolja a cég a vállalását, azt jól mutatja, hogy 2023 októberében már együttműködési megállapodást is kötött az ausztrál EOS Space nevű vállalattal, ami az űrszemét felderítésére használható technológiát fejleszt.

Az EX-Fusion egy nagyteljesítményű lézerrendszert telepítene Ausztráliába, a cég obszervatóriumába. Először a 10 centiméteresnél kisebb űrszemetek felderítésére és megsemmisítésére fókuszálnak majd.

Az űrben felfúvódó szemeteszsákokkal üldözné az űrszemetet egy startup, már a NASA is érdeklődik

A TransAstra egy egészen különleges megoldással kezelné az egyre elhatalmasodó űrszemét-problémát: speciális zsákokkal gyűjtené be, majd hozná vissza azokat a Földre.

A tervek szerint a lézerrel a haladási irányával ellentétes irányból lőnék meg az űrszemetet, amely így lelassulna. Emiatt előbb-utóbb belépne a Föld légkörébe, ahol pedig elégne.

Az EOS Space alelnöke, James Bennett szerint ezek a nagyteljesítményű lézerek nem minősülnek fegyvernek.

A két cég egyelőre azon dolgozik, hogy a lézer elég pontos és erős legyen a feladat elvégzéséhez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!