szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Pentagon az amerikai űrhaderőn keresztül hirdetett pályázatot egy olyan technológia kifejlesztésére, amely hatékonyan bánhat el a Föld körül keringő űrszeméttel.

Régóta törik már a fejüket a mérnökök azon, milyen módszerrel lehetne megtisztítani a Föld környezetét az űrszeméttől. Az elmúlt években több elképzelés is napvilágot látott, ám érdemi lépés még nem történt. Ez azonban hamarosan változhat.

A Washington Post beszámolója szerint az amerikai védelmi minisztériumban, vagyis a Pentagonnál is úgy döntöttek, hogy ideje megtisztítani az alacsony földkörüli pályát az ott irányíthatatlanul keringő működésképtelen műholdaktól, rakétadaraboktól és egyebektől.

Az évtizedek alatt felhalmozódott szemét nemcsak azért zavaró, mert már a bolygó közvetlen környezetet is sikerült teleszemetelni, hanem azért is, mert az ott keringő eszközök veszélyt jelentenek a műholdakra – például azokra, amelyeket hírszerzésre használ a Pentagon.

A rengeteg űrszemét kerülgetésében is segít a mesterséges intelligencia

Egyre nagyobb a „forgalmi dugó" az orbitális pályákon, és ami a Földön csak kellemetlen, az az űrben kifejezetten veszélyes. Minél előbb felismerjük, hogy a műholdakat ütközésveszély fenyegeti, annál jobb - ebben már robotok is segíthetnek.

A probléma ott kezdődik, hogy ezek a darabkák nagyjából 28 163 km/h-val száguldanak, így nagyon nehéz és költséges a befogásuk – a veszélyről már nem is beszélve. Ennek ellenére valamit mindenképpen tenni kell, mert egy apró csavar is óriási pusztítást tud végezni, ha eltalál valamit.

Hogy sikerüljön véghez vinni a dolgot, a Pentagon az amerikai űrhaderőn keresztül elindította az Orbital Prime nevű programot, amely az amerikai vállalatoknak ad pénzt. Első körben 250 ezer dolláros keretet lehet nyerni, de később akár 1,5 millió dollárt, vagyis nagyjából 480 millió forintot is kaphatnak a jó ötletért.

Videó: ez történt, amikor az oroszok felrobbantották a műholdjukat

Az oroszok még november közepén semmisítették meg a Kozmosz 1408 műholdat a világűrben, amiről több vizualizáció is készült.

Dolog lesz rendesen: a minisztérium 40 ezer ökölnyi, vagy annál nagyobb méretű tárgyat követ nyomon a világűrben. De állítólag tízszer több olyan, ennél kisebb objektum van, amit nem lehet monitorozni.

A tervek szerint az Orbital Prime egy bemutatóval zárul majd, amikor is a kifejlesztett technológiával valóban megsemmisítenek egy űrszemétdarabot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!