szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az űrtudomány leglátványosabb kiállítási darabja lett a NASA ikonikus űrsiklójából, az Endeavourból: teljes pompájában, indításra kész állapotban lehet megcsodálni a jövőben.

Végső útját teljesítette az Endeavour, a NASA 1981-ben indult Space Shuttle űrrepülőprogramjának ikonikus darabja. Az űrsikló azonban már nem az űrbe indult, csak nyugdíjazásának végső állomását foglalta el a leendő Samuel Oschin Air and Space Center legfőbb látványosságaként – számolt be a collectSpace.

Az űrsikló az elmúlt 11 évet a Kaliforniai Tudományos Központban töltötte, ám ott vízszintes helyzetben állították ki, egymagában – 2023 őszén azonban elkezdték újra összeszerelni a két hordozórakétájával, hogy az új helyén teljes pompájában, indításra kész állapotban lehessen felállítani.

Az összerakást – története során először – nem a NASA egyik létesítményében végezték el. Hasonló űrjármű már több mint egy évtizede nem állt indításra kész pozícióban – jegyzi meg a Gizmodo.

Az Endeavour 2011. június 1-jén tért vissza utolsó küldetéséről, és utána már csak az Atlantis indult útnak, mielőtt a program végleg véget ért volna.

Az űrsiklóprogram három évtizede a Columbia 1981-es indításával vette kezdetét; ez az űrrepülő 27 küldetéssel később, 2003-ban, egy visszatérés alkalmával Texas felett megsemmisült. A rajta tartózkodó hét ember életét vesztette. Egy másik űrsikló, a Challenger 1986-ban, az indítást követően robbant fel.

A Space Shuttle-programban összesen 135 küldetést teljesítettek az űrsiklók, a legtöbbet – 39-et – a Discovery.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!