szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A tervek szerint a Gateway nevű űrállomás fedélzetén egyszerre négy űrhajós tartózkodik majd, akik a Holdra szállás előtt pihennek majd ott meg.

Az évtized végéig egy újabb űrállomás áll majd pályára a világűrben. A Nemzetközi Űrállomás (ISS), a kínai Mennyei Palota, valamint az új orosz űrállomás – már ha elkészül, persze – mellett a Gateway is elfoglalhatja a helyét, amit a NASA Hold körüli pályára állítana. Ha sikerrel jár, ez lesz az emberiség első olyan szerkezete, ami támogathatja a mélyűr-missziókat, valamint az állandó emberi jelenlétet a Holdon.

Hogy miként kell elképzelni az űrállomást, aminek fejlesztésében és telepítésében a NASA mellett az Európai Űrügynökség (ESA), a Japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA), a Kanadai Űrügynökség (CSA) és az Egyesült Arab Emírségek Mohammed Bin Rashid Űrközpontja (MBRSC) is részt vesz, azt most egy videóban mutatta meg az amerikai szervezet. Az építése várhatóan 2025-ben kezdődik meg.

Ha sikerül a Gatewayt üzembe helyezni, akkor ez lehet a valaha repült legerősebb napelemes űrhajó. A szakemberek szerint jelentős mennyiségű energia lesz szükség ahhoz, hogy az űrállomást a Hold keringési síkjára nagyjából merőlegesen tartsák.

No Title

No Description

A Gateway nagyjából hét nap alatt kerüli meg a Holdat, ami 3000 km-re suhan majd el a Hold déli sarkától, és 70 ezer kilométerre az északi pólusától. A keringési pályának köszönhetően az űrhajósok folyamatos összeköttetésben lesznek a Földdel, nem szakad meg majd a kapcsolat közöttük.

A Gateway építését hátráltathatja, hogy a SpaceX Starship nevű űrhajója tesztelése lassabban zajlik a vártnál. Emiatt könnyen lehet, hogy 2026 helyett 2028-ban kerül majd sor az Artemis III misszióra, amely során ember léphet a Hold felszínére. Az építkezés első szakasza várhatóan 2031-ben érne véget.

A Gateway egyébként nem adna állandó otthont az űrhajósoknak – vagyis nem olyan lenne, mint az ISS –, sőt, nem is lesz majd túl kényelmes a felszínén tartózkodni. Az űrállomás ugyanis egy szűkös, ablaktalan hely lesz, amin négy űrhajós osztozik majd egyszerre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!