szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Brit kutatók vizsgálata alapján a brazil Atlanti-parti Esőerdő Rezervátum fái a hegyek magasabb részeire próbálnak meg felhúzódni, hogy könnyebben át tudják vészelni a globális felmelegedés jelentette hőemelkedést.

A globális felmelegedés egyik hatása, hogy az állatok északabbra vándorolnak a hőség elől. A Birminghami Egyetem kutatói most úgy találták, hasonló stratégiát alkalmaznak a túlélés érdekében a növények is – legalábbis Brazíliában biztosan.

A Journal of Vegetation Science című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a tudósok 627 fafajtát vizsgáltak meg a brazil Atlanti-parti Esőerdő Rezervátum 96 pontján, hogy megértsék az egész erdő éghajlati mintáit. A régióban trópusi és szubtrópusi nedves erdők, trópusi szárazerdők, trópusi szavannák és mangroveerdők terjeszkednek el.

A szakemberek arra jutottak, hogy a területen a hőérzékeny fafajok magasabbra vándorolnak, hogy elkerüljék a klímaváltozás erősödő hatásait. Ez a jelenség az emelkedő hőmérsékletre adott adaptív reakciót jelzi, és bonyolítja annak megértését is, hogy az éghajlat milyen hatást gyakorolhat a regionális ökoszisztémákra – írja az Interesting Engineering.

A szakemberek szerint a mostani viselkedés a korábbi éghajlati változások során feljegyzett viselkedési mintákat tükrözi. Ezek szerint a különböző fafajok a hűvösebb, magasabban fekvő terület felé haladnak, hogy optimális feltételeket keressenek a növekedéshez és a túléléshez.

Gyakorlatilag kikapcsolja az erdőket az El Niño, és ez komoly bajt jelent

Brit kutatók szerint az El Niño okozta szárazság és hőség több fát pusztít el, mint amennyi új képes növekedni.

Rodrigo Bergamin, a Biminghami Egyetem kutatója szerint a különböző fafajok különböző irányokba mozognak. Az alsóbb területeken található erdős részek fái például inkább lefelé terjeszkednek, mintsem felfelé, ám a hegyekben a magasabban fekvő területen található fák inkább felfelé próbálnak terjeszkedni a túlélés érdekében.

A szakemberek szerint az eredmények alapján komoly változás jöhet az erdőgazdálkodási és a -védelmi stratégiákban, mivel a fák áttelepülésével az erdők összetétele megváltozik. Ez nemcsak a bolygó élővilágának sokféleségére, de az erdők egészségére is hatással lehet.

A kutatók szerint a múltbéli hasonló vándorlásokhoz képest a mostani folyamat felgyorsult a globális felmelegedés miatt, ami azért probléma, mert az ökoszisztéma nem tud ilyen gyorsan adaptálódni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!