szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Óriásit nőhet 2030-ra az elektronikai hulladék mennyisége a mesterséges intelligencia térnyerése révén – a kutatók most ki is számolták, mennyire.

A mesterséges intelligencia egyre inkább beszivárog a hétköznapokba – már egyes mobilok és számítógépek is tudják maguk futtatni az egyes modelleket, míg más megoldások távoli szervereken futnak, és egy böngészőből is használhatók.

A Samsung például az elsők között adott ki az év elején mesterséges intelligenciával felvértezett okostelefonokat, ráadásul a frissítések révén a Galaxy S24-nél régebbi készülékekre is befutott a technológia. Júniusban az Apple is bemutatta a saját megoldását Apple Intelligence néven, ám ezt a régebbi készülékek tulajdonosai hiába várják: az iPhone 15 Pro a minimum követelmény, a bejelentéskor legfrissebbnek számító sima iPhone 15-re sem fog megérkezni az MI.

A számítógépek tekintetében a Microsoft májusban mutatta be az MI-re épülő, úgynevezett Copilot+ PC-ket, melyek szintén képesek a mesterséges intelligencia futtatására helyben – akár egy távoli szerver elérése nélkül is. A Copilot+ PC-k egyedi funkcióit más Windows 11-es számítógépeken hiába is keresik a felhasználók.

A fentiekből kiolvasható: nagyon sok, egyébként még remekül szolgáló, esetenként szinte új készülék marad mesterséges intelligencia nélkül, csak azért, mert hardveresen nem elég erős, vagy nem olyan technológiára épül, ami ehhez szükséges. Ha valaki szeretne hozzáférni ezekhez az újdonságokhoz, mindenképp vennie kell egy új eszközt. Ez pedig oda vezethet, hogy jelentősen megnőhet az e-hulladék mennyisége néhány éven belül.

240 millió számítógépet nulláznak le egy döntéssel

Komoly környezeti hatásai lehetnek a Windows 10 kivezetésének: mivel újabb Windowst sok számítógép nem tud futtatni, ezek jelentős hányada válhat használhatatlanná és végezheti szemétként.

Hogy mennyire, azt a Cambridge-i Egyetem, valamint a Kínai Tudományos Akadémia kutatói igyekeztek számszerűsíteni, és a Nature Computational Science tudományos folyóiratban publikált megállapításaik elég aggasztóak. A szakemberek több lehetséges forgatókönyvet is számításba vettek, függően attól, hogy milyen ütemben kezd el növekedni az MI-iparág.

Mint kiderült: az e-hulladék mennyisége 2023-hoz képest ezerszeresére (!) nőhet, 2,6 ezer tonnáról 2030-ra akár évi 0,4–2,5 millió tonnára is.

Ebben természetesen benne vannak az MI-t kiszolgáló létesítmények is, pláne, hogy az adatközpont-technológiák is rohamosan fejlődnek – így viszonylag gyorsan lehet e-hulladék abból a szerverből is, ami nem olyan rég mér oroszlánrészt vállalt az egyes MI-funkciók futtatásában.

Nagy gond lehet abból, hogy az emberek a kukába dobják az elektromos hulladékot

A világ vesztésre áll az elektromos hulladék elleni küzdelemben – közölte az ENSZ egyik szakértője, miután egy jelentés szerint egy év alatt 62 millió tonna elektronikai hulladék keletkezett a Földön.

A TechCrunch összegzése szerint az e-hulladék mennyiségét több módszerrel is lehetne csökkenteni. Az egyik ilyen, ha a leváltott MI-processzorokat más környezetben használnák tovább, például egyetemek szervertermeiben. Kérdés azonban, hogy mi lesz ebből a gyakorlatban.

Az már csak a hab a tortán, hogy a Windows 10 kivezetése miatt is számítógépek százmilliói végezhetik e-hulladékként.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!