Ebben a percben új korszakba léphettek az okostelefonok: itt vannak a Galaxy S24-ek és a Samsung mesterséges intelligenciája
Lépéselőnybe került a Samsung az Apple-lel és lényegében az összes nagy okostelefon-gyártóval szemben, amikor szerdán az amerikai San Joséban bemutatta a Galaxy S24 széria modelljeit. No nem azért, mert a hardver valami kirívóan újat hozna – hanem mert a dél-koreai gyártó a többiek előtt építette be telefonjába a rendszert átszövő mesterséges intelligenciát. Mutatunk pár olyan funkciót, melyekről abszolút elhihető, hogy hasznosak lesznek egy átlagos hétköznap során.
A Galaxy S24, a Galaxy S24+ és a Galaxy S24 Ultra a Samsung három új csúcskategóriás telefonja. Az év első érdekes mobilújdonságairól a kaliforniai San Joséban rántotta le a leplet a vállalat. A bemutató alaptétele szerint az internetes csatlakoztathatóság és a kamera mobilokban történő megjelenése után most, amikor a mesterséges intelligencia bekerül a telefonokba, egy új korszak kezdődik a mobiltelefóniában.
Az alapmodell 6,2 hüvelykes képátlóval bír, az S24+ egészen 6,7 hüvelykig nyújtózik, az előző szériához képest mindkettőt sikerült 0,1 hüvelykkel feljebb tornásznia a mérnököknek. A legnagyobb modell ezúttal is a legerősebb: az S24 Ultra képernyője, ahogy elődjéé, 6,8 hüvelykes. Mindhárom készüléknél adott az kijelzőn lévő tartalomtól függően 1–120 Hz közötti dinamikusan változó képfrissítési ráta, valamint a 2600 nites csúcsfényerő. Utóbbi szabad szemmel láthatóan jelentős előrelépést (+49%) jelent a tavalyi modellek 1750 nitjéhez képest.
A három új telefonban közös a Qualcomm Snapdragon Gen 3 processzora, legalábbis az Egyesült Államok, Kanada és Kína területén. Máshol, így nálunk is a következő a képlet: az Ultra kiadásba ez kerül, ám az S24 és S24+ modellekben a Samsung saját Exynos 2400 chipsetje dolgozik majd.
Az S24-be 8 GB RAM kerül, két nagyobb testvérébe 12 GB.
Az iPhone 15 Pro után a legütősebb S24-kiadás esetében is titán váltja a fémet a készülék borításában. Szintjén csak az Ultra sajátja a Gorilla Armor üveg, amely a Samsung bemutatója szerint négyszer karcállóbb és 75 százalékkal kevésbé tükröződik, mint korábban.
Az S24 és az S24+ ezúttal is megállnak 50 megapixelnél, a főkamera munkáját mindkettő esetében egy 3x-os zoomolásra képes, 10 megapixeles telefotó- valamint egy 12 megapixeles ultraszéles látószögű objektív segíti.
A legjobb fotókat idén is az Ultra modellel lehet majd készíteni, melynek kameraszettje közel megegyezik a tavalyi felhozatallal. Nagyon röviden: 200 megapixeles főoptika mellett dolgozó 50 és 10 megapixeles telefotólencse-párosról és 12 megapixeles ultraszéles látószögű lencséről gondoskodtak a mérnökök. A mobil 5x-os optikai zoomolásra képes, amely mellett 10x-es „optikai minőségű” zoomolásról szóltak még a bemutatón. A gyártó ígérete: „a továbbfejlesztett digitális zoommal a képek százszoros nagyítás esetén is kristálytiszták maradhatnak”.
Külön említést érdemel az ősszel kihirdetett két új technológia, melyek az S24 Ultrában debütálnak.
Az egyik a Zoom Anyplace, amely, miután azonosította a fotó legfőbb témáját, automatikusan fókuszban és a keret közepén tartja azt, még akkor is, ha a téma szabálytalanul mozog. Ez a technológia hasznos lehet azoknak, akik okostelefonjukkal sporteseményeken, koncerteken és olyan eseményeken videóznak, ahol az alanyok gyakran mozognak, így nehéz nyomon követni őket. A megoldás ezen kívül például lehetővé teszi a témának a fókusz és a felbontás elvesztése nélkül történő nagyítását és kicsinyítését, miközben a témát a keret közepén tartja. Egy rövid videóval rögtön megérti, miért is lehet ez érdekes.
Az 200 megapixeles ISOCELL érzékelő másik újdonsága az End-to-End (E2E) AI Remosaic for Image Capture, amely felgyorsítja a képfeldolgozási időt. Lényegében egy új módja annak, ahogy a kamera érzékelője kommunikál és feldolgozza a képadatokat. Emellett minimálisra csökkentheti az adatvesztést is, ami összességében jobb színeket és gazdagabb részleteket eredményez.
Többek között ezek miatt is várható, hogy mindegyik újdonság képei jobbak lesznek az előd által készítetteknél. No meg annak, hogy az 60 százalékkal nagyobb pixelekkel dolgozó szenzor ennyivel több fényt fogad be – ez a nem ideális fényviszonyok között (félhomályban vagy este) készülő képeket jobbítja. És persze ahogy már évek óta minden valamirevaló telefonnál, a Samsung újdonságaiban is a háttérből segíti a fényképek készítését a mesterséges intelligencia.
Hogy mindez pontosan milyen fotókat és videókat eredményez, annak majd részletes tesztünkben nézünk utána.
Az S23-széria telefonjaiba 3900, 4700 és 5000 mAh-s akkumulátorokat szereltek. Ahogy a képernyőnél, aksiban is a két kisebb modell tudott növekedni egy kicsit: az S24 4000 mAh-s, az S24+ 4900 mAh-s telepet kapott. Az Ultra idén is 5000 mAh-s.
Az S24+ és S24 Ultra 45 wattos vezetékes töltésre is képes, az S24 alapmodell akkuja 25 Wattal táplálható. Vezeték nélkül 15 Wattra képesek a mobilok.
Mindhárom modellben adott az 5G, a wifi legújabb generációját jelentő WiFi 7 szabvány és a Bluetooth 5.3 támogatása.
A lényeg: jól hangzik, hogy van benne mesterséges intelligencia, de pontosan mit tud?
Aki tavaly vásárolt magának új telefont, főleg ha a Samsung legjobbjai közül választott, az ezekre talán fel sem kapja a fejét, de még a 2022-es S-szériáról sem biztos, hogy megéri váltani. Legalábbis hardveres szempontból. Az izgalmas részt ezúttal a szoftver jelenti – ami nem is igazán meglepő egyrészt annak fényében, hogy 2024-et írunk, másrészt az is elég beszédes volt, hogy az év első Galaxy Unpacked eseményéhez a „Galaxy AI is coming” mottót találták ki a dél-koreai vállalatnál.
A Samsung Gauss néven egy ideje már hírekbe keveredett mesterséges intelligenciája az S24-szériában debütál, Galaxy AI néven. Nem egy-egy funkcióban van jelen, hanem lényegében átszövi a telefont, annak alapvető részévé válik. Így aztán szerencsésebb nem azt írni, hogy a Galaxy AI képes erre vagy arra, hanem maguk az új mobilok tudnak MI-alapon. Például:
képet generálni és szerkeszteni,
chatüzenetek, SMS-ek, e-mailek, közösségi médiás bejegyzések szövegét megírni,
hosszabb szöveges dokumentumok lényegét összefoglalni,
telefonhívásokat valós időben fordítani.
Szóval sok olyasmire natívan képesek az új eszközök, ami az utóbbi hónapokban a népszerű MI-szolgáltatásokban előkerült. A „natívan” kifejezés itt a lényeg: nem kell külön alkalmazásokat letölteni, átkapcsolgatni egyikről a másikra, nincs meg az az 5–10 másodpercnyi plusz sem, amit – tetszik vagy nem tetszik – a felhasználók kritikus tömegét távol tartja attól, hogy használjon valamit. A Samsung most bemutatott telefonjaiban minden kéznél lesz, a rendszerbe építve, egyetlen gombnyomásnyira.
Nézzünk néhány gyakorlati példát. Alighanem mindenkivel megesett már, hogy utcán, buszon, boltban meglátott valakin egy cipőt. Ha nagyon tetszett, talán meg is kérdezte a viselőjét, hol vette. Aki kicsit bátortalanabb, az pedig hazaérve órákon át próbálta egyre nyakatekertebb kifejezésekkel leírni a Google keresőnek, mit is kellene megtalálnia. Itt jön képbe az S24 széria tagjain instant elérhető bekarikázós keresés (Circle Search). A Google által fejlesztett – később vélhetően más androidos modelleken is bevezetendő – funkciót használva a home gomb hosszan nyomása után csak be kell karikázni a mobil képernyőjén azt, amire rá akar keresni az ember.
Ez a dolog ugyanúgy lehet a metrón látott és lefotózott cipő képe, egy éppen olvasott hírben lévő képen szereplő ember, egy éppen nézett videón látható tárgy – lényegében bármiben bármi. (Érdekesség, hogy ennek ötletét az amerikai szabadalmi hivatalnál tizenkét éve védette le a Google, most lett belőle használható funkció.) Mi a Samsung San Joséban tartott bemutatóján cipővel próbáltuk ki, kétszer is, mindkét alkalommal azonnal mutatta a telefon, melyik lábbeliről van szó, mennyibe kerül, hol lehet megvásárolni.
Szintén érdekes a Chatsegéd (Chat Assistant) funkció, amely első körben 13 nyelven tud majd, de ezek számát folyamatosan bővítik, és belátható időn – várhatóan néhány hónapon – belül már magyarul is tudni fog. Mi angol nyelven próbáltuk ki: beírtunk egy nagyon egyszerű angolsággal megfogalmazott mondatot, ráadásul egy elgépeléssel. Majd arra kértük a Galaxy AI-t, adjon rá szebb-jobb variációkat. Kapásból mutat néhány szebben és helyesebben megfogalmazott szövegverziót, de ha kell, akkor izgatottabb és lazább stílusra (Excited) tér át, de tud belőle formálisan megírt szöveget is faragni.
A Shakespeare stílusában megfogalmazott vagy dalszövegként megírt chatüzenet legfeljebb viccnek jó, de a korábban említett példák kifejezetten hasznosak lehetnek valódi privát és üzleti chatelésben, levelezésben. Még így is jól jöhet, hogy nem tud magyarul: például aki már tanul olaszul, de még nem tud eléggé, az is magabiztosabb és ügyesebb nyelvhasználónak tűnhet, ha a szicíliai utazás előtt így levelezi le a szállásadóval a tudnivalókat.
A Jegyzetsegéd (Note Assistant) funkció szintén szövegre fókuszál. A Samsung jegyzetelős alkalmazásába bepötyögött szöveget képes kivonatolni, más stílusban leírni stb. Ha pedig valaki felvesz egy beszélgetést, értekezletet vagy egyetemi órát a mobiljával, azt a Galaxy AI Átírósegéd funkciója képes szépre formázva lejegyzetelni, a lényeget kivonatolni, vagy persze más nyelvre lefordítani.
Ezt az S24 széria tagjai telefonbeszélgetéssel is megteszik: közel valós időben fordítják, mit mond a vonal végén lévő, más nyelven beszélő fél. (Ezt első körben szintén a 13 támogatott világnyelven között képesek megtenni.)
A kamera és a galéria esetén is erősítettek az MI-képességeken. Ennek eredménye a profibb képszerkesztési eszköztár.
Ott van például a Generatív szerkesztés, amely generatív mesterséges intelligencia alkalmazásával kitölti a kép hátterének egyes részeit. Például, ha a felhasználó elfordít egy képet, a megváltozott dőlésszög miatt létrejövő üres részeket a mesterséges intelligencia kiegészíti. Vagy: az MI nemcsak lehetővé teszi a felhasználónak, hogy a képen látható tárgyat elmozdítsa a tökéletes kompozícióért, hanem az elmozdítás helyére illeszkedő hátteret is generál. Egy akciódús videó lelassítása esetén pedig az új (Instant Slow-mo funkció extra képkockákat hoz létre a mozgás alapján, hogy a lassítás után is részletesebben jelenítse meg a szóban forgó pillanatokat.
A bemutatón hangsúlyozták: minden olyan esetben, amikor a Galaxy S24 generatív mesterséges intelligenciával szerkeszt vagy javít egy képet, a kép és a metaadat egyaránt vízjelet tartalmaz, így később – a viták elkerülése végett – egyértelműen kimutatható, hogy MI által manipulált fotóról van szó.
Az MI-funkciók mindennapi használhatóságáról tesztünkben írunk majd bővebben.
Most már biztos: gyűrűt fog piacra dobni a Samsung, pár pillanatra már látni is lehetett
A Samsung a Galaxy S24-szériát bejelentő sajtóesemény végén villantotta meg, milyen új egészségügyi funkciókat kínáló kiegészítőn dolgozik.
Mit fognak ezért kérni?
A Samsung Galaxy S24 alapmodellje 370 ezer forintos áron debütál 128 GB tárhellyel. Ennek duplája esetén 30 ezer forinttal kell többet fizetni.
Az S24+ legkevesebb 256 GB-os tárhellyel lesz megvásárolható, 480 ezer forintért. Ennél a modellnél az 512 GB tároló jelenti a következő lépcsőt, az 530 ezer forintba kerül.
Az S24 Ultra 256 GB/512 GB/1 TB konfigurációkban lesz elérhető, 600/650/750 ezer forintos árcédulák mellett.
Aki bármely modellt megvásárolja, az arra számíthat, hogy hét generáción át kapja majd a rendszerfrissítéseket, valamint hét éven át érkeznek majd folyamatosan a készülékre a biztonsági frissítések.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.