szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A YouTube 2026-ban vezetheti be világszerte azt az új eszközét, ami a gépi tanulásra építve igyekezne kiszűrni a platformon a fiatalkorú felhasználókat.

Bár a felnőtteknek szóló tartalmakat is megjelenítő weboldalak igyekeznek kiszűrni a fiatalkorú felhasználókat, a megoldás általában olyan, mint a strandon a pokróccal letakart csomagok: megnyugtatásnak jó, de aki lopni akar, azt nem fogja megállítani a lelki széf. A fiatalkorú felhasználók pedig annyi idősnek hazudják magukat, amennyinek szeretnék.

A Google most egy új megoldással próbálkozik, hogy megpróbálja ezt megakadályozni: a gépi tanulást. A „gépi tanuláson alapuló életkorbecslési modell” megpróbálja kitalálni, hogy egy felhasználó 18 év alatti-e, és ha igen, az ennek megfelelő beállításokat eszközli a fiókjában. Az eszköz érkezését azután jelentette be a Google, hogy az amerikai Szenátus belengette: törvényben tiltaná el a gyerekeket a közösségi oldalak használatától.

A YouTube vezérigazgatója, Neal Mohan kedden beszélt először a fejlesztésről, aminek bevezetése a 2025-ös tervek között szerepel. A YouTube szóvivője az Engadgetnek arról beszélt, hogy a rendszer különböző adatok alapján igyekszik majd elejét venni annak, hogy a fiatalkorú felhasználók hozzáférjenek a nem nekik való tartalmakhoz. A modell vizsgálni fogja például azt, hogy milyen információkra keres rá az illető a YouTube-on, milyen kategóriájú videókat tekint meg az illető, valamint hogy mikor regisztrálta a fiókját.

Valami nagyot változott a YouTube-on: a nagyon sokan már nem a mobiljukon nézik

A Nielsen piackutató cég felmérése szerint a tévén már több időt töltenek az amerikaiak a youtube-ozással, mint a telefonjukon.

Ha valaki például gyakran keres információt a jelzálog-hitelezésről vagy az adókról, az valószínűleg arra utal, hogy az illető 18 év feletti. Ugyanez a helyzet akkor is, ha például egy 20 évesnél idősebb felhasználói fiókról van szó.

Ha a gépi tanulás szerint az adott felhasználó kiskorú, akkor a szokásos eljárást alkalmazza, hogy megvédje őt a nem neki való tartalmakról. Letiltja például az explicit videók megtekintését, valamint beállítja a biztonságos keresést is, hogy blokkolja az ilyen jellegű tartalmakat, így azok nem jelennek meg a találati oldalon.

A cég a tervek szerint 2025-ben kezdi el tesztelni a megoldást, 2026-ban pedig jöhet a globális bevezetés. A Google elvileg más területen is használni fogja a megoldást, ezzel kapcsolatban azonban még semmit sem lehet tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!