Találtak egy élőlényt, ami képes lehet túlélni a Mars felszínén
Lengyel kutatók több zuzmófajtát is szimulált marsi körülmények között vizsgáltak meg, és azt találták, hogy az egyik különösen alkalmas lehet arra, hogy a bolygó felszínére küldjék.
HVG
Ha az ember egyszer szeretné elhagyni a Földet, hogy egy másik égitestet is kolonizáljon, akkor erre a legjobb lehetőséget a Mars jelenti. Amellett, hogy szilárd kőzetbolygóról van szó, a lakható zóna szélénél kering, vagyis folyékony víz is létezhet a felszínén. Ahhoz azonban, hogy valóban lakható legyen a planéta, terraformálásra van szükség: első körben valamivel magasabb hőmérséklet, valamint egy belélegezhető légkör egészen hasznos lenne.
A bolygó jelenlegi atmoszférájának 95 százaléka szén-dioxid, amelynek egy részét az oda telepített növények képesek lennének oxigénné alakítani. A lengyel Jagelló Egyetem kutatói nemrég azt vizsgálták meg, miként lehetne ennek nekikezdeni, és érdekes megállapításra jutottak: első körben érdemes lenne zuzmót küldeni a vörös bolygóra.
„A zuzmók sokféle ökoszisztémában élnek világszerte, de különösen fontosak az extrém környezetekben, például a forró sivatagokban és a hideg sarki régiókban. Extremofilként ismertek, vagyis szélsőséges hőmérsékleten, intenzív sugárzásnak kitéve és hosszan tartó szárazság mellett is túlélnek” – magyarázzák a kutatók az IMA Fungus című tudományos lapban megjelent publikációban, hogy miért éppen erre esett a választásuk. Ezek alapján azt feltételezik, hogy a világűr szélsőséges körülményeit is képesek lehetnek elviselni.
Lehet, hogy mégis alkalmas az élet fenntartására a Mars – csak éppen mélyen a felszíne alatt. Új szeizmikus bizonyítékok arra engednek következtetni, hogy a Mars mélyén folyékony víz lehet.
A zuzmó, amely valójában gombák, algák és/vagy cianobaktériumok hibrid kolóniája, különösen alkalmas jelölt arra, hogy ezekben a zord környezetekben megéljen. Aszályos időszakban, mivel amellett, hogy képes tolerálni az erős UV-sugárzást, egy anhidrobiózisnak nevezett állapotba kerül. Ez egy olyan állapot, amelyben az anyagcseréjét szinte teljesen leállítja, hogy így óvja meg magát a kiszáradástól. A csapat két zuzmófajt tesztelt öt órán át szimulált marsi körülmények között.
Az egyik a Diploschistes muscorum, a másik pedig a Cetraria aculeata volt. Mindkettőt a Marsra jellemző szélsőséges hőmérséklet-ingadozásnak, röntgensugárzásnak, valamint az ott uralkodó nyomásnak és légköri viszonyoknak tették ki. Míg utóbbiról kiderült, hogy a sugárzást nem tűri olyan jól, mint korábban gondolták, a Diploschistes muscorum a kutatók szerint jó eséllyel túlélhet a Marson.
Bár az eredmény biztató, egyelőre még további vizsgálatokat kell elvégezni, mielőtt zuzmót küldene az ember a Marsra.
Jelentősen szigorodtak a kriptokereskedelem szabályai, amire elsőként, drasztikus módon a népszerű fintechszolgáltató reagált. A többiek más stratégiát választottak, de vajon kinek van igaza?
Ha Orbán Viktor arra gondolt, hogy egyszer a távoli jövőben Varga Judit ugyanúgy képes lett volna elvezetni az országot, mint ő, akkor érdemes megjegyezni, hogy egy bankot sem lehet egymás után kirabolni...
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.