szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hogyan árthat egy olyan időtöltés, mint a labdagurigató golf a környezetvédelemnek? – tűnhet logikusnak a kérdés. Nem is magával a sporttevékenységgel van a gond, hanem azzal az óriási földterülettel, ami helyet ad neki.

Érdekes megállapításra jutottak német kutatók: jó pár fejlett országban sokkal nagyobb területet foglalnak el a golfpályák, mint azok, amelyek a nap-és a szélerőműveknek adnak helyet. Bár az ilyen pályák csak kevés jómódú ember kikapcsolódását szolgálják, rossz hatással vannak a környezetre. Rengeteg vizre van szükség a karbantartásukhoz, ahhoz pedig, hogy a fű megfelelő legyen, műtrágyát és növényvédőszereket használnak, amelyek szennyezik az ökoszisztémát.

Jelenleg több mint 38 400 golfpályán múlatják nem túl sokan az időt, és ezek a pályák hatalmas értékes területeket foglalnak el. A Forschungszentrum Jülich szakemberei az OpenStreetMap adatbázis segítségével azt is megállapították, hogy a pályák 80 százaléka mindössze tíz országban található. A lista élén az Egyesült Államok áll, több mint 16 ezer golfpályával, ezt követi az Egyesült Királyság (körülbelül 3100 pálya) és Japán (nagyjából 2700 pálya). Kanada, Ausztrália, Németország, Dél-Korea, Franciaország, Kína és Svédország zárja a sort a top 10 ország listáján.

A kutatók gyors számítást is végeztek.  Ha csak az említett tíz ország golfpályáit kiválasztanák, és azok megújuló energiának adnának otthont, további 842 GW napenergiához vagy 659 GW szélenergiához juthatnánk. Ez pedig több, mint az ezekben az országokban termelt és az előrejelzések szerint néhány évre szóló megújuló energia teljes mennyisége. Az is sokat nyom a latban, hogy a megújuló energiaforrások fenntartható földhasználati lehetőséget kínálnak. 

A tanulmány vezető szerzője, Jann Weinand hangsúlyozta, hogy nem a golfpályák közvetlen átalakítását szorgalmazzák, hanem a hasonlóan nagy és kihasználatlan területek hatalmas megújuló potenciálját kívánják kiemelni. „A megújuló energiaforrások földhasználatáról folyó viták fényében döntő fontosságú annak mérlegelése, hogyan osztjuk el a földterületeket összességében – különösen akkor, ha jelentős területet szentelnek olyan tevékenységeknek, amelyek a lakosság csak egy korlátozott szegmensét szolgálják” – olvasható az Environmental Research Communications folyóiratban megjelent tanulmányban.

Egyébként – mutat rá a ZME Science – a golfpályák hasznosabbra cserélése bizonyos területeken már megtörtént. Az egyik japán prefektúrában például egy teljes golfpályán 260 ezer napelem található, amelyek évente 125 gigawattórát termelnek. Dél-Koreában pedig egyre népszerűbbé válik az úgynevezett „screen golf”, azaz a beltéri szimulált golf, ami a hagyományos pályák helytakarékos alternatíváját jelenti. Jó lenne, ha a golfpályák, amelyek gyakran a gazdagság jelképei, nem az elszalasztott lehetőségeket szimbolizálnák a jövőben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!