Tiszta energiaforrás a lábunk alatt? Bár sci-finek tűnhet, egyre több kutatás utal rá, hogy ez létezhet, méghozzá a földkéregben lévő természetes hidrogéntartalékok formájában.
A legfrissebb tanulmány a témában a Nature Reviews Earth and Environment tudományos folyóiratban jelent meg. Ebben geológusok állítják: becsléseik szerint a Föld az elmúlt egymilliárd évben annyi hidrogént állított elő, ami több mint 170 000 éven át tudná fedezni az emberiség jelenlegi energiaigényét.
A hidrogén az egyik leggyakrabban emlegetett energiaforrás, azonban az előállítása ennek is lehet bonyolult, és bizonyos esetekben nem is túl környezetbarát. A föld alatt lévő hidrogén azonban természetes geológiai folyamatok során jött létre, és a zöme még mindig ott lapulhat – csak ki kell nyerni onnan.
Mint a BGR kiemeli, a hidrogén fontos összetevője az olyan vegyi anyagoknak, mint az etanol vagy az ammónia, de járművek üzemanyagaként is hasznosítható. A tudósok most azon dolgoznak, hogy azonosítsák azon geológiai körülményeket, melyek létrehozzák és tárolják a hidrogént a föld alatt.
Kiderült: bizonyos kőzettípusok, például az ősi vulkanikus eredetűek, vízzel érintkezve hidrogént állítanak elő. Az ilyen területeken természetes hidrogéntározók is lehetnek, melyek több nagy cég érdeklődését is felkeltették már.
A föld alól kinyert hidrogén – szemben más megújuló energiaforrásokkal – mindig rendelkezésre áll, függetlenül például az időjárástól vagy napszaktól. Akadnak azonban még kihívások, például egyes földalatti mikrobák előszeretettel fogyasztanak hidrogént, és nem minden ígéretes kőzetképződmény rejt hidrogéntározóhoz.
A friss publikáció szerzői azonban felvázolták azokat az „összetevőket”, melyek szükségesek az ilyen tározók megtalálásához, valamint hasznosításához.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.