A kutyák és a gazdáik gyakran olyan belső (és külső) tulajdonságokat hordoznak, ami mindkét félben hasonló. A dolog több egyszerű viccnél, már tudományos magyarázata is van a jelenségnek.
HVG
Gyakran hangoztatott álláspont, hogy az ember olyan kutyát választ magának, ami hasonlít rá. Ez persze nemcsak a külsőségekre igaz: egy introvertált embernek nehezen lenne elképzelhető egy tacskó, ahogy egy extrovertált személyiség mellett is furcsán mutathat egy basset hound. Hogy a kutya és a gazdája valójában mennyire hasonlítanak egymásra, azt már a tudomány is vizsgálja.
Renata Roma, a kanadai Saskatchewan Egyetem kutatója – aki a The Conversation című lapba írt cikket a témában – úgy véli, hogy a kérdés sokkal fontosabb egy egyszerű hóbortos válaszkeresésnél: segíthet feltárni, hogy a hasonló fizikai- és személyiségjegyekről alkotott kép szerepet játszik-e az emberek és kutyáik közötti kapcsolat minőségében.
A szakember szerint egy nemrégiben készült tanulmány 15 korábbi vizsgálat eredményeit összegezve arra jutott, hogy a kutyák és gazdáik hasonló tulajdonságokkal rendelkezhetnek, mint például az extrovertáltság, a szorongás vagy az, hogy mennyire szeretnek társaságban lenni. Emellett azt is vizsgálták, hogy fizikailag mennyire hasonlít a választott kutya a gazdájára. Úgy találták, ez leginkább a fajtatiszta kutyák esetében van így. Érdekes módon úgy tűnik, hogy összefüggés van a nők hajának és a kutyák fülének hosszúsága között: a hosszú hajú nők inkább hosszú fülű kutyát választanak, míg a rövid frizurával rendelkezők a rövid fülű kutyákat részesítik előnyben.
Számos következtetést levonhatunk a kutyánk, macskánk viselkedéséből, a jeleket azonban félre is lehet érteni.
Egy másik tanulmány szerint a kutyák és gazdáik közötti hasonlóság különösen a szem környékén figyelhető meg, de az is kiderült már, hogy pozitív korreláció mutatkozik a gazdik testtömegindexe (BMI) és kutyáik túlsúlyának mértéke között. Ez valószínűleg a közös életmóddal függ össze.
A fenti tanulmányokat a kutyatartók válaszai alapján készítették el, ami lehetőséget ad arra, hogy az eredmények torzuljanak. Készült azonban egy olyan vizsgálat is, ahol olyanokat kértek fel a kutyák és gazdáik képének összepárosítására, akik nem ismerték a fotón lévő személyeket. Érdekes módon a legtöbb esetben helyes volt a kutya-gazda párosítás, ami arra utal, hogy a hasonlóságot nemcsak a tulajdonos éli meg hasonlóságként.
Roma szerint a dolog hátterében az az evolúciós ok állhat, hogy az emberek között is szívesen keresünk hozzánk hasonló gondolkodásút. Ennek oka, hogy az összetartó és kiszámítható csoportban való lét fokozza a túlélés esélyét. Hasonló mechanizmus állhat a kutyaválasztás hátterében is. A szakember szerint hasonlóságok figyelhetők meg azoknál is, akik fajtatiszta kutyákkal élnek. Ez azért lehet így, mert az emberek hajlamosak bizonyos viselkedésekhez kapcsolódó fajtákat választani, a fajtatiszta kutyák viselkedése pedig a standardizált fajtajellemzők miatt kiszámíthatóbb.
A kutyák emberi szociális hálóban elfoglalt szerepét vizsgálta az ELTE Etológia Tanszéke. Tanulmányuk következtetése szerint a kutyával való kötelékünk leginkább a gyerek-szülő viszony és a baráti kapcsolat keverékeként írható le.
Szintén magyarázat lehet a hasonlóságra az emberek és a kutyák közötti érzelmi transzfer, de akár a megfigyelésen és utánzáson alapuló tanulás is. Előfordulhat például, hogy az ember a saját preferenciája vagy rutinja alapján erősít meg egy bizonyos viselkedést a kutyájában, mindezt ráadásul nem szándékosan. Emellett a kutyák és az emberek idővel egymás érzelmét is alakíthatják.
A szakember kiemeli, az is előfordulhat, hogy a kutya és a gazdája személyisége nem passzol össze. Ilyenkor egy energikus kutya felfelé húzhatja például az erősen introvertált gazdáját, ami végeredményképp jobb lelkiállapotot eredményez.
A tibeti buddhizmus jövője a tét a dalai láma utódjának kiválasztása körüli harcban. Kína maga döntene, hogy legalizálja Tibet 75 évvel ezelőtti megszállását, s az ügyből presztízskérdést csinál Peking.