szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutyák emberi szociális hálóban elfoglalt szerepét vizsgálta az ELTE Etológia Tanszéke. Tanulmányuk következtetése szerint a kutyával való kötelékünk leginkább a gyerek–szülő viszony és a baráti kapcsolat keverékeként írható le.

Az ELTE Etológia Tanszék kutatóinak legfrissebb tanulmánya a Scientific Reports folyóiratban jelent meg kedden. A kutatásban a szakemberek 13 kapcsolatjellemző mentén hasonlították össze a gazda–kutya kapcsolatot négyféle emberi kapcsolattal. Az eredmények szerint a kutyával való kapcsolat a gyerek iránti szeretet pozitív aspektusait ötvözi a barátság konfliktusmentességével, miközben a kutya–gazda kapcsolatban a gazda egyértelmű hatalmi fölényben van – közölte az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának Biológiai Intézete az MTI-vel.

A kutatás során több mint 700 kutyatartó értékelte a kapcsolatát a kutyájával és négy emberi partnerével (gyermeke, romantikus partnere, legközelebbi rokona és legjobb barátja).

Az eredmények szerint az emberek a kutyával való kapcsolatukkal voltak a legelégedettebbek, a kutyát tartották a legjobb társaságnak, és úgy érezték, hogy a kutya szereti őket a legjobban.

A kutyák a gyerekekéhez hasonló magas pontszámot kaptak a gondoskodás és a kapcsolati megbízhatóság terén, ugyanakkor – a legjobb barátokhoz hasonlóan – alacsony konfliktusszint jellemezte a velük való viszonyt. Mindezek mellett ugyanakkor a kutyákkal való kapcsolatban sokkal nagyobb volt a hatalmi egyenlőtlenség, mint bármelyik emberi kapcsolatban.

Kubinyi Enikő, az Etológia Tanszék és a MTA–ELTE Lendület Társállatkutató Csoport vezetője hangsúlyozta: a gazdák szinte teljes kontrollt gyakorolnak a kutyáik felett: ők hozzák meg a döntéseket, ők szabják meg a szabályokat. Ez a kiszolgáltatottság és irányíthatóság hozzájárulhat ahhoz is, hogy a gazdák ilyen magasra értékelik a kutyájukkal való kapcsolatot – mutatott rá.

Az ember és a legjobb barátja
Pexels / Sam Lion

Kubinyi Enikő szerint az eredmények rávilágítanak arra, hogy a kutyák egyedi szerepet töltenek be a szociális kapcsolatainkban: érzelmi közelséget nyújtanak, mint egy gyerek, konfliktusmentességet, mint egy barát, és kiszámíthatóságot, amely az ember által irányított kapcsolatból fakad.

„Talán ezért tudunk olyan mély és kielégítő kapcsolatot kialakítani velük”

– véli az etológus.

A kutatás azt is vizsgálta, hogy a kutyával és az emberekkel fennálló kapcsolatok értékelései hogyan függnek össze egymással. A kutatók azt találták, hogy aki az emberi kapcsolataiban több támogatást kap, az a kutyával való kapcsolatából is több támogatást nyer.

„Azt feltételeztük, hogy akik kevesebb támogatást kapnak az emberektől, inkább a kutyájukra támaszkodnak – de az eredményeink nem ezt igazolták” – nyilatkozta Ujfalussy Dorottya, az ELTE Biológiai Intézetének tudományos munkatársa, aki szerint a mintákban nem tűnt úgy, hogy a kutyákat az emberi kapcsolatok hiányának pótlására használnák.

„A kutyák különböző típusú érzelmi és társas támogatást nyújtanak, attól függően, hogy a gazdájuknak mire van szüksége. Van, aki főként társaságot és szórakozást keres bennük, mások megbízhatóságra és érzelmi stabilitásra vágynak, megint mások pedig egyszerűen szeretnének gondoskodni valakiről” – tette hozzá Turcsán Borbála, a tanulmány első szerzője.

Miért rólunk szól minden, amit a kutyánkban keresünk? Ez a film megmutatja

A kutyák olyanok, mint a szőrös gyerekek – ez a gondolat inspirálta Csányi Vilmosnak és az ELTE Etológia tanszékének mára világhírűvé vált kutatásait. Az RTL stábja a professzor, illetve a ma is aktív kutatótársai segítségével, kutyákkal élő és dolgozó embereket (bűvészt, trénert, állatvédőt, rendőr és vakvezető kutyával élő embert) bemutatva forgatott arról, hogy miben hasonlítanak hozzánk, emberekhez a kutyák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!