Áttörést értek el a dél-koreai Hanjang Egyetem kutatói, amely a jövőben segíthet az olcsóbb zöld hidrogén előállításában. A szakemberek kobalt-foszfid alapú nanoanyagokat fejlesztettek ki, amelyek az jobb teljesítményt és alacsonyabb költséget mutatnak, mint a hagyományos elektrokatalizátorok, így alkalmasak arra, hogy ipari mennyiségű hidrogént állítsanak velük elő – írja az Interesting Engineering.
Az anyagoknak köszönhetően a jövőben olyan katalizátorok készíthetők, amelyek segítségével jelentősen csökkenhet a zöld hidrogén előállításának költsége. Ez kifejezetten fontos lenne, jelenleg ugyanis a hidrogén előállításához jelentős mennyiségű energiára van szükség, így hiába lenne jó az anyag arra, hogy segítsen csökkenteni a világ szén-dioxid-kibocsátását.
A zöld hidrogén előállítása ugyan megoldhatja ezt a problémát, ám ez az előállítás költsége miatt egyelőre nem jelent valós alternatívát.
A kutatók a nanoanyagok kifejlesztéséhez kobalt alapú fémorganikus vázakat használtak. A fémorganikus váz, vagy más néven fémorganikus keretrendszer (MOF) egy olyan szilárd anyag, amely fémionokból vagy klaszterekből, valamint szerves ligandumokból épül fel, így egy háromdimenziós, porózus szerkezetet alkot.
A kutatók a cobalt alapú fémorganikus vázakat (Co-MOF) nikkelhabon növesztették meg. Különböző anyagokat hozzáadva a folyamathoz végül egy speciális nanoszálat hoztak létre. A tesztek kimutatták, hogy a minták olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyeknek köszönhetően kiválóak lehetnek a hidrogén előállítására.
A hidrogén nagymértékű előállítása ezzel a módszerrel jelenleg nem megvalósítható, mivel ehhez drága ritkaföldfémekből készült katalizátorokra van szükség. Ezért a kutatók megfizethetőbb elektrokatalizátorokat keresnek, például olyanokat, amelyek másfajta fémekből és vegyületekből készülnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.