Portré Fogarasiné Deák Valériáról

"Az édesanyámat örökbe fogadó kispolgár nagyapám csak echte reakciósnak mondta magát, bújta a Szabad Európát, a szüleim viszont már munkásemberek voltak, én pedig az iskolában úttörőztem, KISZ-eztem, s még gimnazistaként beléptem a pártba" - néz vissza ideológiai fejlődésére az MDF-fel a napokban szakító Gémesi György gödöllői legyőzésével az idei választások egyik legnagyobb meglepetését produkáló, 52 éves politikus asszony.

  • unknown unknown
Portré Fogarasiné Deák Valériáról

© Fazekas István
"Jó voltam matekból és fizikából, nem akartam politikus lenni" - emlékezik az ártatlanság korára, amikor hagyva a szegedi egyetemi álmokat, megelégszik a helyi gödöllői agráregyetem gépészmérnöki karával, ahol népköztársasági ösztöndíjas lesz - a férjhez menés és gyerekszülés, sőt kemény pártmunka mellett. Ez utóbbi végül oly mértékben feltűnik, hogy beszippantja a városi, majd a megyei pártbizottság, ahonnan még a politikai főiskolára is beiskolázzák. Hiába, mert 1989-re, mikor ebbéli diplomáját kiérdemli, a rendszer összeomlik. A megtanultak mégsem vesznek teljesen kárba, mivel az elsők között igazol át az alakuló MSZP-be, ahol előbb Pest megyei irodavezető lesz, majd 1994-ben bejut a Pest Megyei Önkormányzat közgyűlésébe. De ez csak a felszín, mert 1995-től már elnökségi referens is a budapesti országos központban, és a párt mindenkori csúcsvezetőinek közvetlen munkatársa lehet. "Szerencsém volt, kéznél voltam" - szerénykedik. Így van ez akkor is, amikor 2002-ben megfelelő embert keresnek a megyei lista hatodik helyére. A Házban aztán a társadalmi szervezetek bizottságában kereshették a téma iránt különösen érdeklődő polgárok.

"Ha este kilenckor érek haza, még akkor is nekiállok matatni a konyhában. Kikapcsol és pihentet." Ennek nyilván csakis örülni tud az egyetemi karrierjét Gödöllőn tudományos főmunkatársként folytató férj. A Pestre költöző, 30 esztendős Gábor már nem részesülhet ebben, nem így a 25 éves, még otthon élő Balázs, aki bár építésztechnikus, "a kampányfőnököm volt a nap 24 órájában".

- 4500 szavazatos hátrányt fordított meg az országos ismertségű Gémesi Györggyel szemben. Mit csinált jól? Vagy Gémesi úr rosszul?

- Szerencsém is volt, mert ellenfelem rosszul ítélte meg az első forduló eredményét. Neki közös jelöltként már az első menetben győznie kellett volna, de másfél százalék hiányzott ehhez. A második fordulós sikerembe pedig nyilván belejátszott az is, hogy szembefordulva a pártjával, a Fidesznek kampányolt, ezért aztán saját szavazói közül is többeket elveszített. Nem maradt más, mint kihasználni az adódó lehetőséget.

- Ezután igazán megérdemelné, hogy akár még Gyurcsány Ferenc is tiszteletét tegye, ha lesz egy kis helyi ünneplés. Vagy már meg is volt?

- A választás napján már volt egy kisebb, de most szombaton nagyobb is lesz, legalább háromszáz meghívót postázunk. Valakit megpróbálok elhívni a vezető politikusaink közül.

- Együtt izgulunk önnel. De büszke lehet az egykori káderes is, aki annak idején megkísértette a politikával. Gondolkodott már, hogy mi volt, amit már akkor felfedezett önben?

- Ebben annak is szerepe volt, hogy én már a gimnáziumban párttag lettem, és az egyetemen hamar tagja az egyetemi párt végrehajtó bizottságának, amit akkor szinte felfogni sem tudtam. A városi politikai életben is felfigyeltek rám. Nézetem szerint főleg azért, mert abban a közegben én voltam egy személyben a Fiatal és a Nő. Volt bennem persze indíttatás is, de ha nincs ez a szempontrendszer, aligha kaptam volna lehetőséget.

- Ha ilyen szinten realista, nyilván azt is látja, hogy manapság aligha számít jó ajánlólevélnek a Pest megyei pártbizottsági múlt. Különösen, hogy ezt a szervezetet egy mozgalmi legenda, "a Cservenkáné" fémjelezte, aki a hiedelmek szerint Kádár János kevés bizalmasa közé tartozott...

- Mire odakerültem, Cservenkáné már elment nyugdíjba, csak az ideológiai titkár, Barinkayné maradt ott, akit vele egy párban emlegettek. Megjegyzem, Cservenkánét nagyra tartottam. Ő igenis volt valaki. Tekintély Gödöllőn, de egész Pest megyében is. Sok pénzt hozott Gödöllőnek és a körzetnek.

A portré második része (Oldaltörés)

- És ennek elköltésében mi volt a reszortja?

- Nagyon sokféle. Először szervezési feladatok, majd amikor átkerültem a propaganda és művelődési osztályra, a közművelődés és az egészségügy tartozott hozzám.

- Mindjárt értett is hozzájuk...

- Nem tagadom, elsőre volt bennem "lendület", de ez csak rövid ideig tartott. Utána pontosan bemértem, hogy kellő alázattal illik viselkedni. Magyarán: a szakemberekre kell odafigyelni, és keveset beavatkozni. Nem volt könnyű, mert már működött az a művelődési ház, amelynek kiváló csapatában számos későbbi rendszerváltó ellenzéki is dolgozott.

- Nem láttuk a reformisták első sorában, igaz, a nagy változások idején az elsők között igazolt át az utódpártba. Mire gondolt? Hogy végre kifuthatja magát?

- A párt Pest megyei irodavezetője lettem. Akkor még nem voltak komolyabb politikai ambícióim. Ez volt a munkahelyem. Én lépésről lépésre haladó, grádicsos ember vagyok.

- Kevesen tudják, de lépésről lépésre haladva több mint egy évtizede a pártközpont munkatársaként is dolgozik. Mit tett ilyen láthatatlanul?

- Elnökségi referens voltam 2002-ig a mindenkori pártelnök, illetve ügyvezető alelnök mellett. Én szerveztem az elnökség munkáját, én állítottam össze a munkaterveket, dolgoztam az előterjesztésekkel, részese voltam a vitáknak, dolgoztam a kongresszusok előkészítésében. Végigültem minden pártelnökségi ülést... Nagyon szép évek voltak.

- Nyilván ez volt politikai életének egyik csúcspontja. Mit szólt Gyurcsány Ferenc felbukkanásakor? Önt is egyből lenyűgözte?

- Én nem a nyilvánosság előtti szerepléseiből ismertem meg, hanem abból, amit közvetlen közelről láttam. Nem tagadom, személyisége, lendülete, agilitása, újítási képessége engem is magával ragadott.

- Milyen értelemben? Hiszen négy éve parlamenti képviselő is, és Gyurcsány úr másfél évében sem igazán vétette észre magát országházi szerepléseivel...

- Ez abból a szakterületből is adódik, amivel foglalkoztam. Mert a társadalmi szervezetek bizottságához, amelyet elnököltem, a ciklus alatt mindössze két törvény tartozott. Ezzel együtt, igazuk van, lehettem volna aktívabb a plenáris üléseken. Saját frakcióm vitáiban és a háttérmunkában ugyanakkor jóval inkább részt vettem.

- Jól sejtjük: szép, szép ez a diadal, de titokban a legszívesebben visszatérne a pártcentrum megszokott melegébe?

- Az egyéni képviselői megbízatás egy politikus számára a legnagyobb megtiszteltetés, és hatalmas kihívás. De kétségtelen, nagyon szerettem azt a munkát. És nem csak a fontos személyek miatt. Azért volt élmény, mert ott széleskörűen lehettem tájékozott. Szinte mindenben.

LINDNER ANDRÁS - HORVÁTH ZOLTÁN

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.