szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pelle János korábban publikált cikkében felvetette, hogy a Kapolyi-féle szociáldemokrata párttal kapcsolatban álló Szociáldemokrata Ifjúsági Mozgalom (SZIM) és a „történelmi” szociáldemokraták között létrejött megállapodás egy olyan egyesített szocdem pártnak ágyaz meg, amelynek idővel akár Gyurcsány Ferenc is lehetne a vezetője. A SZIM elnöksége levelében cáfolta Pelle állításait. Pelle válaszában bizonyos összefonódásokra hívja fel a figyelmet, Bezzegh Tibor pedig megindokolja, miért dolgozik jogászként Kapolyi vállalatánál.

Pelle János válasza Bezzegh Tibornak,  a SZIM elnökének

Mindent elkövettem – sajnos hiába –, hogy mint a SZIM elnökével, felvegyem a kapcsolatot, s megkérdezhessem Önt, mi igaz azokból a hírekből, hogy a SZDP-vel kötött megállapodásuk mögött Kapolyi László áll, s közvetve azt a célt szolgálja, hogy Gyurcsány Ferenc számára – amennyiben úgy dönt, hogy szakít az MSZP-vel– rendelkezésére álljon egy új párt, az MSZDP és az SZDP összeolvadásából létrejött egységes szociáldemokrata párt. Az „értékalapú” szerződés legfontosabb pontja – mert alkalmam volt végre elolvasni a szöveget –, hogy a SZDP a SZIM belegyezése nélkül nem tárgyal, és nem köt megállapodást mást pártokkal, illetve szervezetekkel.

Mint említettem, többször kerestem Önt, mivel más elérhetőségem nem volt, a munkahelyén. Ez pedig nem más, mint a System Consulting Zrt., Kapolyi László cégbirodalma a Béla király úton, ahol mint jogász évek óta dolgozik, s a jelek szerint főnöke teljes megelégedésére.

Tudnivaló, hogy Kapolyi László mint milliárdos nagyvállalkozó a rendszerváltás előtt ipari miniszterként, az „eocén program” fő szorgalmazójaként elsőrendű szovjet-orosz-ukrán kapcsolatokra tett szert (igaz, ennek kis híján a Hévízi tó is áldozatul esett, de erről most ne essen szó). Kapolyi úr, aki sikeresen elkerülte a felelősségre vonást, 1990-ben felfedezte magában a szociáldemokratát. S mert lehetősége volt tovább folytatni addig is nyereségesnek bizonyuló nemzetközi gáz- és olajüzleteit, ennek jövedelméből 1993-ban de facto felvásárolta az MSZDP-t. Ez a párt az elnöksége alatt az MSZP hűséges szövetségeseként „küzdött” a magyar országgyűlésben, előbb egy, majd később két képviselővel (Kapolyi László, majd Hárs Gábor). Ők ketten, a félreértéseket kerülendő, az MSZP frakciójában foglaltak helyet, s mindenben együtt szavaztak a párttal.

Tisztelt dr. Bezzegh Tibor! Ezek után meglepőnek tartja, hogy a Kapolyi László által egy személyben birtokolt MSZDP ifjúsági szervezetét, melyet Kapolyi cégének jogásza vezet, összefüggésbe hozom az MSZP egyes köreivel? És hogy kétkedve fogadom azt az állítását, hogy „a SZIM 2008 óta nemcsak formailag, de gyakorlatban is önállóan működik”? Bizonyára a tagdíjakból, nemde?

Bezzegh Tibor levele Pelle Jánosnak

Ami a személyes megkeresésemet illeti, elismerem, ahogy telefonon is jeleztem a cikk megjelenését követően, hogy későn adták át az üzenetét. A cikkben felvetett elképzelést teljesen logikus felvetésnek tartom a tények egymás mellé illesztése alapján. Egy ilyen tartalmú cikk megírása újságírói szempontból, bár nem vagyok a szakmában járatos, véleményem szerint teljesen helyénvaló volt.

A  cikkel kapcsolatosan felvetettekkel kapcsolatban szeretnék részletesebben is válaszolni. Az együttműködési megállapodást nem egyeztettem Kapolyi Lászlóval, a tárgyalásokról az SZDP-vel, és a szándékról sem tudott. Erről csak az Ön cikkéből értesült. A megállapodásban a felek kölcsönösen kötelezettséget vállalnak, hogy harmadik felekkel való kapcsolatfelvétel előtt előzetesen tájékoztatják egymást. Itt tehát nemcsak az SZDP, hanem ugyanúgy a SZIM-et is terhelő kötöttségről van szó.

A rend kedvéért beillesztem a megállapodás említett részét: "A két szervezet, mint rendszerváltó erő és eszmeiség, a magyar demokratikus politikai paletta szociáldemokrata képviselőjeként fog össze adódó kérdésekben a szabad, független és demokratikus magyar vívmányok megőrzéséért. Más pártokkal, szervezetekkel való megállapodásról egyoldalúan csak a jelen megállapodásban részes másik szervezet előzetes tájékoztatásával lehet tárgyalni, vagy azt megkötni. "

Fenntartom, hogy a megállapodás egyetlen rendelkezése sem hátrányos az SZDP számára. A kötelezettségvállalások kölcsönösen történtek.

Ami Kapolyi László előéletét illeti, az eocén programmal és ipari miniszteri működésével kapcsolatosan is rengeteg ellentmondó értékelést olvastam. Ami az utóbbi évek történéseit illeti, azaz az MSZP-vel való együttműködés stb. kérdését, ezen a téren a SZIM sem

lépett fel támogatólag. Sőt,  több alkalommal bíráltuk a kormányzatot, ha úgy tetszik a kormányzó pártot és ezáltal, nyilvánvalóan,  az MSZDP elnökét. A SZIM tagjai, vagy jómagam nem léptünk fel az MSZDP politikájának támogatójaként. A politikai tevékenységet 2008-tól a SZIM-re koncentrálták a kettős tagok. Döntést hoztunk arról, hogy az MSZDP és a SZIM politikájának összeütközése esetén a SZIM véleményt és tagságot kell előnyben részesíteni.

Sajnálom, hogy nem lehet eltántorítani attól a vélekedésétől, hogy személyemen keresztül Kapolyi László vezérli a SZIM-et, az MSZDP fiókszervezeteként. Az állítása logikus, a magyarországi politikai logika mentén szinte hihetetlen, hogy nem így van. De nem így van!

Mivel ennyire a személyemre éleződik ki a logikai láncolat, szükségesnek tartok tisztázni néhány tényt:

Az egész nem úgy kezdődött, hogy felvett jogásznak elvtársi ajánlás alapján és kinevezett SZIM elnöknek, hanem fordítva. Egyetemistaként találkoztam a mozgalommal, évekig nem jártam MSZDP-rendezvényekre és nem érdekelt különösebben a pártelnök személye. Akkoriban a társaság és a színvonalas szabadidős rendezvények vonzottak. A SZIM elnöki székében váltották egymást a vezetők, sokáig nem viseltem pozíciót. Az egyetemen 2002-ben végeztem, ekkor lettem SZIM-vezető is. Egészen 2003-ig, annak ellenére, hogy 2002-ben nyert az MSZP, nem tudtam elhelyezkedni.

A saját kapcsolataim révén dolgoztam politikafüggetlen helyeken. Mindeközben nem politizáló évfolyamtársaim is jól fizető közigazgatási állásokban helyezkedtek el. A "velünk" politizáló baloldali ifjú szocik közül többen államtitkárok lettek. Ez annak ellenére történt, hogy az egyetemi TDK-t polgári jogból megnyertem, az OTDK-n harmadik helyezett lettem az egyetemi évek során. 2003-ban helyezkedtem el ügyvédjelöltként egy baloldali beállítottságúnak nem nevezhető ügyvédi irodában. A fizetésem három évig egy általános iskolai tanár fizetésének felelt meg. A félreértések elkerülése végett hangsúlyoznám, hogy a SZIM ekkor már semmilyen támogatásban nem részesült. 2006 őszén Kapolyi László egyik cégénél az egyik "belsős" ügyvéd kolléga felmondott, ekkor ajánlotta fel, hogy kvázi "belsős"ügyvédként dolgozzam részére. Ekkor még szakvizsga nélkül ez nagy szakmai kihívás volt, hozzáteszem, a fizetésem csak 2008-ban, a szakvizsgám letételét követően emelkedett a céges titkárnők fizetésének szintjére, igaz, ők cégautót is kaptak, ami nekem nem járt ki.

Ez a díjazás azóta sem változott. A munka állandóan nagy felelősséget jelentett, tekintve, hogy milliárdos cégről van szó, mindamellett a hét minden napján 10-12 órás, amolyan "multis" tempóban kellett végezni. A kapcsolatot a munka során nem Kapolyi Lászlóval, hanem általában helyettesével tartottam, aki nem párttag és nem politizál. Nem voltam soha ösztöndíjas Kapolyi-alapítványnál, nem kaptam pénzt ajándékba és kölcsön sem. Ilyen értelemben nyugodtan kijelenthetem, hogy anyagilag nem érte, éri meg dolgoznom a System Consultingnak. Az anyagiak tehát nem befolyásoltak és befolyásolnak.

Ezen túlmenően, ahogy levelemben jeleztem, a döntéseket a SZIM vezető testületei hozzák. Még ha nem is volnának igazak az állításaim az anyagi vonatkozásokkal kapcsolatban, akkor sem tudnám elérni, hogy érdemben befolyásoljam a döntéseket. Mivel is tenném? Nincs anyagi eszközöm hozzá, ráadásul a tagok többen anyagilag kifejezetten biztos talajon állnak. Nyugodtan kijelenthetem, és állításom ellenőrizhető: egyetlen testületi tagunk vagy hozzátartozója sem került semmilyen köz- vagy magánpozícióba azt követően, hogy SZIM-es vezető lett.

Engedjen meg egy gondolatot a Vértesi Erőműhöz: őszintén sajnálom a kialakult helyzetet, a munkanélkülivé vált embereket. Az ügy negatív hatásai elérték Kapolyi László cégét is, erről az ügyvédi titok miatt nem mondhatok többet. Az egésznek a hátterében egyebekben az áll, hogy a villlamos energia nagykereskedelmi  árai 2008 év végén radikálisan, a válság hatására a felére csökkentek. Megérne egy misét az is, hogy ez miért nem jelenik meg a lakossági áramárban…

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Pelle János Vélemény

Készül az új párt Gyurcsánynak?

A „történelmi” szociáldemokraták súlyos anyagi gondokkal küszködő minipártjára szemet vetett az MSZP-vel szorosan együttműködő, Kapolyi László vezette MSZDP. Hírek szerint a két párt az ősszel egyesül, és a kistafírozott pártot tálcán kínálják fel a baloldali mozgalom újjászervezéséről álmodozó Gyurcsány Ferencnek.