Fürjes Judit
Fürjes Judit
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Véget kell vetni az egyéni utak keresésének, össze kell zárni a sorokat, nyitni kell a társadalom felé, demokratikus körök szervezésével ellensúlyozva a Fidesz kétharmadát – hangsúlyozta az alábbi interjúban Mesterházy Attila pártelnök, aki óvakodott attól, hogy nyíltan bírálja Szili Katalint vagy Gyurcsány Ferencet, ugyanakkor jelezte: számít Molnár Csaba és Botka László együttműködésére.

hvg.hu: A szombati tisztújító kongresszusi beszédében hangsúlyozta, hogy Magyarország jövője azon áll vagy bukik,  sikerül-e megszervezni a társadalmi ellensúlyt az orbáni túlhatalommal szemben. Nem költői túlzás ez?

Mesterházy Attila: Orbán Viktor egy „centrális erőtérről” vizionált, ahol egy párt dominál mindent, és csak kis szatellitpártok veszik körül, kvázi Őfelsége ellenzékeként, így húsz évre bebetonozhatja a hatalmát.  A kormány rossz irányba indult el.

Mesterházy Attila
Stiller Ákos

Orbán úgy gondolja, hogy a parlamenti kétharmados többsége mindenre felhatalmazást ad. Csak az erőből ért, szép szóval, józan érvekkel nem lehet rá hatni. Ezért van szükség, hogy létrejöjjön egy társadalmi ellensúly, úgy is fogalmazhatnék: egy társadalmi erőtér, hatalmának korlátozására. Ehhez össze kell fogni a szakszervezetekkel, civil szervezetekkel, értelmiségiekkel, hogy el tudjuk magyarázni az embereknek: mi a veszélye a Fidesz szegényellenes, antimodernizációs, antidemokratikus és tekintélyelvű hatalomgyakorlásának.

hvg.hu: Mintha tekintélyelvű kormányzással próbálkozott volna valaki az önök soraiból is az elmúlt években. Egyébként, amikor arról beszélt, hogy a párt egységének szétzilálása a párt végét jelentheti, Gyurcsány Ferencre, Szili Katalinra és közvetlen híveikre gondolt?

M.A.: Nem személyekre, hanem a jelenségre mint nem kívánt eseményre utaltam. Ugyanis csak együtt tudjuk újraépíteni az MSZP-t. Véget kell vetni a kibeszélésnek, az egyéni utak keresésének, össze kell zárnunk és nekiveselkedni az MSZP előtt álló feladatoknak.

hvg.hu: Az elmúlt év mérlegét megvonva azt mondta, a párt megmaradt, egyben maradt, de ennél többet nem sikerült elérnie. Nem arról van szó, hogy még mindig nem tudják, milyen elveket, kiket képviseljen a párt? Így nehéz lesz a választók elé állni.

M.A.: Szerintem egyértelmű: a munkájukból élők, a kiszolgáltatottak, az elesettek érdekeit kell képviselnünk. A politikánk fő pillérei pedig a modernizáció, a fenntartható fejlődés, a teljes foglalkoztatottság, a demokrácia és szabadság védelme, illetve a társadalmi igazságtalanságok felszámolása. A hétköznapi emberek hétköznapi problémáira kizárólag a baloldal felelős politikája képes választ adni. Orbán a kiváltságos elit érdekeit tartja szem előtt, mi a többiekét.

hvg.hu: Kérdés, hogy ez elég meggyőzően hat-e majd a választókra. A párt fenegyerekének tartott Szanyi Tibor éppen a hvg.hu-nak adott interjúban elképzelhetetlennek vélte, hogy az ideológiai motor szerepét betöltő választmány élén ne legyen változás, pontosabban tartalmi változás. Saját magára gondolt feltehetően, mindenesetre a választmány elnöke Simon Gábor maradt. Azonos személlyel lehet-e megújulni?

M.A.: Nem szükségszerű, hogy mindenhol, mindenki lecserélődjön egy tisztújítás során, a megújulás pedig nem csak ettől, hanem leginkább a tartalomtól függ. A választmánynak nem az az egyetlen feladata, hogy ideológiai kérdésekről vitatkozzon. Fontos, hogy részt vegyen a párt politikai irányításában mint a párt parlamentje. Szeretném, ha ez nemcsak politikai színpad lenne a pártelnök számára, hanem fontos ügyek megvitatásának terepe is. Erre megvan az igény a választmányban, én pedig ehhez partner leszek.

hvg.hu: Több politikai elemző szerint a szombati tisztújítás kizárólag a Gyurcsány-szárny ellenében ment végbe, és a volt kormányfőt véglegesen partvonalra akarják szorítani. A fajsúlytalan Balogh Andrást pedig a játszma mellékfigurájának szánják elnökhelyettesként. Kétségtelen, hogy Balogh 2002-től Medgyessy Péter főtanácsadója volt, Gyurcsány színrelépésével távozott posztjáról. Jelenleg Lendvai Ildikó és Kovács László támogatását élvezi.

M.A.: Ez tévedés. Tisztújítást tartottunk, úgy, ahogy azt a tagság eldöntötte. Balogh András nem embere senkinek sem, nemzetközi hírű történészprofesszor, aki saját programja alapján kapott bizalmat a kongresszustól.

Stiller Ákos

A címkézések rosszak, mert tévútra vezetnek, ezért értelmetlenek is. Ezen a kongresszuson néhány ember támogatása kevés lett volna ahhoz, hogy megválasszanak valakit, igazi demokratikus jelölési és döntési folyamat zajlott. Nem jelentek meg a „szavazatbrókerek”, a tagság mérlegelt és döntött, titkos szavazáson.

hvg.hu: Mindenesetre tény, hogy az elnökhelyettesi posztra sokáig esélyes Molnár Csaba, Gyurcsány Ferenc feltétlen híve, visszalépett az elnökhelyettesi jelöltségtől.

M.A.: Örültem volna, ha Molnár Csaba és Botka László is szerepet vállal az új vezetésben, de ettől függetlenül is számítok rájuk. Mindketten tehetséges, az eddigi posztjukon komoly teljesítményt nyújtó fiatalok. Ma nem állunk olyan jól, hogy bárkinek a munkájáról lemondhassunk, és fordítva is igaz, aki tud tenni az MSZP-ért, annak kötelessége feladatot vállalni. Aki tenni akar a közösségért, pozíciótól függetlenül dolgoznia kell, nem lehet taktikázni, nem lehet beülni a zsűri kényelmes székébe.

hvg.hu: Az MSZP meghirdette a demokratikus körök alapítását. Volt olyan kommentár, amely ezt úgy értékelte, hogy Orbán után szabadon (polgári körök) így próbálnak lendületet adni a pártépítésnek.

M.A.: Társadalmasítanunk kell a politikát, mert a parlamentben szinte eszköztelenek vagyunk a Fidesz kétharmados többsége miatt. Ezért kell a parlament falain kívül, közvetlenül is politizálni. Ehhez növelni kell az MSZP társadalmi támogatottságát, mert csak így tudunk társadalmi ellensúlyt képezni a fideszes hatalmi arroganciával szemben. Szeretném, ha mindenki, aki felelősen érez az ország sorsa iránt, hallatná a hangját. Előbb-utóbb az emberek ráébrednek: a Fidesz becsapta őket, csak a hatalom megszerzése és mindenáron való megtartása érdekli.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: mi történik most az MSZP-ben?

Az MSZP eljutott odáig, hogy már nem irányul rá automatikusan a reflektorfény; akár csendben el is jelentéktelenedhet, a figyelemért pedig harcolnia kell. Történik mindez annak ellenére, hogy látszólag jelentős változások előtt áll a párt: a hétvégétől új elnöke és még nála is újabb elnökhelyettese lesz - olvasható Török Gábor politológus blogján.

MTI Itthon

MSZP-kongresszus – Mesterházy: új fejezetet nyitunk a párt történetében

Az elnökjelölt a szombati rendkívüli tisztújító kongresszusra érkezve újságíróknak úgy nyilatkozott: hatalmas a kihívás az MSZP előtt és nagy a párt felelőssége. Meg kell szervezni, hogy társadalmi ellensúly jöjjön létre „az orbáni tekintélyuralmi világképpel” szemben – tette hozzá.

Papp László Tamás Vélemény

MSZP: az ellenzékiséget is elbaltázzák?

Mi történik, ha az MSZP már, az LMP pedig még nem képes ellátni a hatékony politikai ellenzékiség szerepkörét? Ha a szocik a kormányzás után az ellenzékiséget is elbaltázzák, az nemcsak nekik árthat, hanem a politikai kontroll nélkül hagyott országnak is.