Tetszett a cikk?

A 2001. szeptember 11. után létrehozott amerikai Belbiztonsági Minisztérium a ready.gov (nagyjából: készenlét) webcímen igyekszik felkészíteni a lakosságot egy esetleges nukleáris, kémiai vagy biológiai támadásra: a szakszerű felkészülés része a családon belüli kommunikációs terv kidolgozása és szövetdarabok készenlétbe helyezése a levegőbe került mérgező vegyi anyagok kiszűrésére. Ön tudja, mi a teendő vegyi vagy atomtámadás esetén?

"A terrorista fenyegetés valóságos veszély" - olvasható a Belbiztonsági Minisztérium által készíttetett, www.ready.gov címen futó weblapon, amely tudatja: a minisztérium célja az amerikai lakosság biztonságérzetének növelése. Ennek érdekében a weblap egyebek között családi katasztrófa-túlélő készlet összeállítását javasolja. A három napi élelmen, elsősegély-dobozon és egyéb tárgyakon kívül szigetelőszalag és műanyag fólia beszerzését is tanácsolják: ezekkel lezárhatjuk a nyílászáró szerkezeteket és egy szobát óvóhellyé alakíthatunk át vegyi vagy biológiai támadás esetén. Ajánlatos két külön csomagot összeállítani: az egyik akkor kell, ha saját lakhelyünkön kell megbirkóznunk a támadással, a másik, értelemszerűen kisebb és könnyebb csomag pedig menekülés esetén jön jól. Tanácsos továbbá előre meghatároznunk azokat a helyket, ahol ideiglenesen meg tudunk húzódni baj esetén.
Nem árt szövetet is magunknál tartani: erre akkor lehet szükség, ha valamilyen gyilkos anyag kerül a légtérbe, így lesz mivel eltakarnunk szeretteink száját. "Fejlesszünk ki egy családon belüli kommunikációs tervet!" - szólít fel a weblap, hiszen könnyen előfordulhat, hogy a hozzátartozóink tőlünk távol tartózkodnak. Persze azt sem lehet kizárni - mutat rá a modern kor kommunikációs eszközeinek esetlegességére a ready.gov -, hogy terrortámadás esetén a telefonhálózat megsérül, így nem tudunk beszélni távoli családtagjainkkal. A weblap részletes információkat közöl a különböző típusú veszélyforrásokról is: megtudhatjuk, mit kell tennünk és hogyan védekezhetünk biológiai, kémiai vagy éppen atomtámadás esetén, s a tájékozódást apró, de informatív képek is segítik.
"A terrorizmust nem tudjuk megállítani. Azt azonban nem hányhatod a szemünkre, hogy nem figyelmeztettünk előre" - ironizál a kormányzati weboldal képeit is felidéző www.terrorready.net weblap, amelyet felirata szerint "a Pánikügyi Minisztérium támogat". A www.idlewords.com a különböző terrortámadások fajtáiról ad szarkasztikus áttekintést, ugyancsak a ready.gov képeit felhasználva.
Az Egyesült Államokban február végén csökkentették a terrorizmus veszélyének súlyosságára figyelmeztető éberségi fokozatot. A Belbiztonsági Minisztérium weblapján (www.dhs.gov) is látható ötös beosztású skálán a narancsszínű kóddal jelzett magas szintű fokozatról a sárgával jelzett emelt szintű fokozatra mérsékelték az éberséget. A narancsszínű fokozat a legnagyobb fenyegetettséget jelentő piros szint alatt van, és február hetedikén vezették be: ezt akkor John Ashcroft igazságügyi miniszter olyan hírszerzési értesülésekkel indokolta, melyek szerint az al-Kaida terrorhálózat amerikaiak elleni merényletekre készül az Egyesült Államokban. A mekkai zarándoklat után fennáll a vegyi, biológiai vagy radiológiai terrortámadás veszélye - állt az indoklásban.
Ön szerint a ready.gov-hoz hasonló weblapok hasznosak, vagy inkább felesleges pánikot keltenek? Ön például tuja, mi a teendő atomtámadás esetén? Hová fordulna információkért Magyarországon?
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!