szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai uniós országok bezárhatják nagykövetségeiket, és lehetővé tehetik egységesített európai külpolitika kialakítását, ha a tagországok jóváhagyják az Európai Unió alkotmányát - jelentette ki José Luis Rodriguez Zapatero spanyol miniszterelnök egy csütörtöki rádióinterjúban.

A megerősítés előtt álló európai alkotmány hitelességet kölcsönöz egy közös uniós politikának több színtéren - mondta az RNE rádiónak nyilatkozva a spanyol miniszterelnök, akinek országa vasárnap népszavazáson nyilvánít véleményt az EU leendő alapokmányáról. Európa egységes hangon fog megszólalni biztonsági kérdésekben és a NATO-n belül is - hangsúlyozta. Spanyolországban az EU tagállamai közül elsőként tartanak referendumot az EU-alkotmány tárgyában. Az új alaptörvény életre hívja az uniós külügyminiszter, valamint az állam- és kormányfők alkotta Európai Tanács által választandó uniós elnök tisztségét, és megerősíti az Európai Parlament szerepét.
 
A spanyol kormányfő úgy vélekedett, hogy létrejöhet a közös uniós külképviseletek rendszere, amely felváltaná a tagállamok nem EU-tagországokban létesített diplomáciai képviseleteit. Habár a népszavazás nem ügydöntő, a spanyol miniszterelnök már korábban leszögezte, hogy kormánya magára nézve kötelezőnek fogja elismerni az eredményt. A felmérések a támogatók győzelmét vetítik előre, azonban a  részvételi arány felől nem lehet egészen nyugodt a kormány. Zapatero nem kívánt becslésekbe bocsátkozni az eredményeket illetően a RNE-nek.

A népszavazás fontosabb, mint egy parlamenti választás, hiszen kormányt négyévente választanak az állampolgárok, az EU-alkotmányról szóló szavazás azonban olyan, életüket hosszú távon befolyásoló döntés, amelyre életükben egyszer vagy kétszer nyílik lehetőségük - hangsúlyozta a miniszterelnök. Spanyolország történelme során sokszor "érkezett későn", nem a spanyol nép, hanem a nép szándékát figyelmen kívül hagyó elitek miatt - emlékeztetett a miniszterelnök, kijelentve: nemzedéke élvezte az 1978-as alkotmány (a Franco-diktatúra utáni rendszerváltás alkotmánya) hozta békét, és nem akar többé "megkésve érkezni". Spanyolország befolyása növekedett az EU-ban, az európai egységet pártoló politikájának köszönhetően - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Szent-Iványi István az EU alkotmányról

Az Európai Parlament nemrég nagy többséggel hagyta jóvá az európai alkotmányt, de azt még 23 országnak kell ratifikálnia. Milyen következményekkel jár a jóváhagyás, és mivel az elutasítás? Erről kérdeztük Strasbourgban Szent-Iványi Istvánt, az Európai Parlament magyar liberális delegációjának vezetőjét.

Világ

Klaus: nem tragédia, ha nem lesz EU-alkotmány

A cseh államfő nem tartaná tragédiának, ha az Európai Unió tagállamai nem tudnának megegyezni az európai alkotmány szövegében, s úgy véli, hogy a szervezet e dokumentum nélkül is működhet.

Világ

A kereszténységet nem említené az EU-alkotmány

Többek között a kereszténység szerepének az EU alkotmányából való kihagyását ajánlja az EU ír elnöksége, amely az alaptörvénnyel kapcsolatban kompromisszumos javaslatokat terjeszt az állam- és kormányfők csütörtökön Brüsszelben kezdődő csúcsértekezlete elé.

Hét nap

RATIFIKÁLT EU-ALKOTMÁNY

A magyar Országgyűlés - Litvánia után másodikként, 323 igen, 12 nem szavazattal, 8 tartózkodással - ratifikálta az...

MTI Világ

A britek kétszeres többséggel elvetik az EU-alkotmányt

A brit választók csaknem kétszeres többséggel elvetnék a kibővített Európai Unió alkotmányát, ha most tartanák a kormány által megígért, de még ki nem írt népszavazást - derült ki a szombaton nyilvánosságra hozott új közvélemény-kutatási adatokból.