A román lapok nagy figyelmet szenteltek Traian Basescu, román államfő kijelentésének, hiszen a demokrata párti államfő mostanában túlságosan gyakran veti fel az előrehozott választások lehetőségét. Az Adevarul, a Ziua és az Evenimentul Zilei egyaránt ismerteti Basescu ezzel kapcsolatos okfejtését.
A jelenlegi törékeny parlamenti többséggel nem lehet meghozni az immár halaszthatatlan, de népszerűtlen intézkedéseket - hangsúlyozta Basescu, aki példaként említette az energia árának 70-80 százalékos emelését 2007 január elsejéig, az állami szubvenció megszüntetését a bányászatban, valamint a kohászat átszervezését. A lakosság várható elégedetlenségét csak egy stabil kormány és egy olyan parlament tudja kezelni, amelyben a kormánypártoknak kényelmes többségük van - véli a román államfő.
Az említett román napilapok Tariceanu miniszterelnököt is idézik, aki maga is helyeselné Basescu esetleges döntését az előrehozott választásokkal kapcsolatban. Meglepetést keltett viszont a közvéleményben, hogy Basescu jelezte: előrehozott választások esetén nem Tariceanura, hanem Theodor Stolojanra "alapozná" jövendő kampányát a D.A. szövetség.
Stolojan volt eredetileg a D.A. államfőjelöltje, ám a kampány előtti időszakban egészségügyi okokra hivatkozva visszavonult, Basescunak adva át helyét. Basescu győzelme után elnöki tanácsadóként vette maga mellé Stolojant. Az államfő most kijelentette: Stolojan meggyógyult, és - ha a szavazókat idő előtt kellene az urnák elé szólítani - ő lenne a legkitűnőbb "zászlóvivő".
Basescu arra számít, hogy tart még a kormányváltás eufóriája, az sem elhanyagolható tényező, hogy az ellenfél, az Szociáldemokrata Párt (PSD) éppen padlón van. A közvéleménykutatások azonban azt jelzik, ez az eufória a vártnál hamarabb kezd oszladozni - írja szerdai számában a kolozsvári Szabadság.
Az előrehozott választások legfőbb ellenzői azonban épp ott vannak, ahol minderről dönteni kell majd, a parlamentben. A kommentátor szerint a koalícióban helyet foglaló Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) sem szívesen tenné ki magát rövid időn belül egy újbóli megmérettetésnek, az ugyancsak koalícióban résztvevő humanisták pedig biztosan nem jutnának be a parlamentbe. De várhatóan a liberális és a demokrata párt jelenlegi honatyái sem kockáztatják majd az őszi választások alkalmával megszerzett kényelmes helyüket - fűzi hozzá a Szabadság.