szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament végleg elfogadta csütörtöki ülésén az Európai Unió jövő évi, 2006-os költségvetési tervét, amelynek kerete 111 milliárd 969 millió euró, azaz a 25 tagország bruttó hazai termékének (GDP) 1,09 százaléka. Ugyancsak döntött az EP egy olyan ideiglenes vizsgálóbizottság létrehozásáról, amely a CIA titkos európai börtöneivel és fogolyszállításaival kapcsolatos állításokat ellenőrzi.

Egyes tisztségviselők szerint ez pozitív jelzés az EU vezetői számára ahhoz, hogy meg tudjanak állapodni az unió 2007-2013 közötti költségvetéséről.

Ez a 2006-os keret az EP, az Európai Tanács és az Európai Bizottság közötti december eleji kompromisszum eredménye. A tanács kezdetben 111,4 milliárd eurós keretet akart, de a parlament ezt kevésnek ítélte, ezért a jövő évi költségvetésről tartott szavazás októberi első olvasatában 115,4 milliárdot hagyott jóvá.

A 2006-os költségvetés kérdése nincs összefüggésben a 2007-13-as büdzsé kérdésével, amelyről a csütörtökön Brüsszelben kezdődő EU-csúcsértekezletnek kell döntenie, és a vita súlyossága tekintetében eltörpül amellett.
 
Szintén a csütörtöki ülésen döntött az EP egy olyan ideiglenes vizsgálóbizottság létrehozásáról, amely az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) titkos európai börtöneivel és törvényellenes európai fogolyszállításaival kapcsolatos állításokat lesz hivatott ellenőrizni.

Az EP határozata egyúttal felszólítja a ma kezdődő európai uniós csúcsértekezlet részvevőit, hogy ők is vizsgálják meg ezt a kérdést. Az európai képviselők felhívást intéztek az EU tagállamaihoz, hogy minden idevágó értesülésüket bocsássák mielőbb az Európa Tanács rendelkezésére, amely már korábban vizsgálatot indított az állítólagos CIA-börtönök ügyében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Barroso telefonált Gyurcsánynak a költségvetés miatt

José Manuel Durao Barroso, az EU-bizottság elnöke még hétfőn telefonon felhívta Gyurcsány Ferencet, ismertette vele a brit miniszterelnöknek küldött levelében lefektetett elképzeléseit és kérte, hogy mint magyar kormányfő és mint a visegrádi országok koordinátora álljon ki az új tagállamok és Európa jövője szempontjából fontos elvek mellett.