szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Észak-Korea katonai vezetése arról tájékoztatta Kínát, hogy föld alatti atomrobbantások sorozatát szándékoznak végrehajtani - közölte az NBC amerikai televízió az amerikai kormányzat meg nem nevezett tisztviselőire hivatkozva helyi idő szerint kedden.

A CNN amerikai hírtelevízió amerikai hírszerző szolgálatokra hivatkozva megerősítette, hogy amerikai kémműholdak gyanús mozgásokat észleltek annak a helynek a közelében, ahol Észak-Korea október 9-én végrehajtotta első föld alatti atomrobbantását.

Az amerikai kormányzat hivatalosan nem erősítette meg ezeket az értesüléseket. Azokra a sajtójelentésekre reagálva, amelyek szerint amerikai, japán és dél-koreai hírszerzési szolgálatok egyaránt fokozott tevékenységet észleltek az Észak-Korea északkeleti részén fekvő kísérleti telepen, Nicholas Burns amerikai külügyi államtitkár kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem fedezett fel egy újabb atomrobbantás előkészítésére utaló jeleket.

A japán kormány szóvivője szerint Kína egyelőre nem tájékoztatta Tokiót arról, hogy Észak-Korea közölte volna Pekinggel: atomrobbantások sorozatát szándékozik végrehajtani. „Noha intenzív információs kapcsolatban állunk Kínával, kormányunk e pillanatig nem kapott ilyen értesülést” - közölte Siozaki Jaszuhisza, reagálva az NBC értesülésére.

Eközben Kim Dzsong Il észak-koreai vezető az október 9-i atomkísérlet óta először megjelent a nyilvánosság előtt. Több magas rangú észak-koreai tisztviselő társaságában egy művészeti bemutatón jelent meg, ahol énekesek és táncosok a kommunista államot és vezetőjét dicsőítő előadást mutattak be. Kim Dzsong Il ritkán mutatkozik a nyilvánosság előtt, a júliusi rakétatesztek után pedig szinte eltűnt, ami olyan találgatásokat indított el, hogy a nemzetek közösségét felháborító lépések próbára tették vezetői szerepét.

Az Észak-Koreában hatalmon lévő állampárt lapja, a Rodong Szinmun szerdai számában hazaárulónak bélyegezte Dél-Koreát, amiért csatlakozott az Észak elleni nemzetközi büntetőintézkedésekhez. A lap szerint Szöul cselekedete „az erő alkalmazásának és a háborúnak a kockázatát” viszi bele a két Korea közötti kapcsolatokba.

Dél-Korea csatlakozott az ENSZ Biztonsági Tanácsának szombaton hozott határozatához, amelyben büntetőintézkedéseket hozott Phenjan ellen az október 9-i kísérleti atomrobbantás miatt.

Szöul a 90-es végén indította el a közeledés politikáját Északkal szemben, amellyel hivatalosan még mindig háborúban áll. Ezt a politikát azonban most, a kísérleti robbantás óta hevesen bírálják Dél-Koreában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Bush: provokáció az észak-koreai atomrobbantás

George Bush amerikai és Ro Mu Hjon dél-koreai elnök megállapodott arról, hogy stratégiai kérdésként, a "baráti országokkal való szoros konzultáció" révén kezelik az észak-koreai nukleáris kísérletet - közölte egy dél-koreai tisztségviselő.

MTI Világ

Japánt fenyegeti Észak-Korea

Észak-Korea "szigorú ellenintézkedéseket" helyezett kilátásba Japánnal szemben arra az esetre, ha a szigetország újabb szankciókat vezetne be Phenjan ellen az általa bejelentett kísérleti atomrobbantás miatt, miközben az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) új, amerikai határozattervezetet köröztetnek az Észak-Korea elleni szankciókkal kapcsolatban.

MTI Világ

Észak-Korea a hatoldalú tárgyalások folytatását szeretné

A Koreai-félsziget atommentes övezetté változtatását célzó hatoldalú tárgyalások folytatását szeretné Észak-Korea - közölte vasárnap Pekingben Alekszandr Alekszejev, a tárgyalások orosz küldöttségvezetője, aki az elmúlt napokban Phenjanban folytatott megbeszélést.

MTI Világ

Összekaptak az amerikai pártok Észak-Korea miatt

A republikánusok és a demokraták az Egyesült Államokban egymást vádolják amiatt, hogy kudarcot vallott az észak-koreai atomprogram visszafordítását célzó amerikai politika - írta a The Wall Street Journal pénteken.

MTI/hvg.hu Világ

Észak-Korea zsarol, de magára marad

Észak-Korea tovább zsarolja az Egyesült Államokat: feladja nukleáris programját, amennyiben Washington feloldja szankcióit. Mindeközben úgy tűnik, Kínának is betelt a pohár és már nem ellenzi az ENSZ-szankciókat Észak-Korea ellen. Az ázsiai sajtó szerint a robbantással Phenjan saját halálos ítéletét írta alá.