szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

George Bush amerikai elnök közölte, közönnyel viseltetik az iraki csapaterősítést elítélő képviselőházi határozat iránt, amelyről kedden kezdődött háromnapos vita a washingtoni kongresszus alsóházában.

A demokrata többségű képviselőház ellenzéki vezetői jelképes erejű, mindössze kétmondatos határozatot terveznek elfogadtatni arról: a kongresszus elítéli az elnök által egy hónapja bejelentett több mint 20 ezer fős csapaterősítést a növekvő felekezetközi erőszak és a felkelők támadásai által sújtott Irakban.
 
A CNN hírmagyarázata szerint a Fehér Ház talán azért viseltetik közönnyel a képviselőházi vita iránt, mert a demokraták biztos többsége miatt nem tudja megakadályozni a nem kötelező érvényű határozat elfogadását. A képviselőházban ez az első vita az iraki háborúról azóta, hogy a demokraták a múlt novemberi félidős választásokon visszaszerezték az alsóház vezetését a republikánusoktól. A Fehér Ház érzékelhetően egyre kevésbé képes a republikánusokat egyesíteni az iraki háborús stratégia mögött. Több kormánypárti képviselő jelezte, megszavazza a határozatot.
 
George Bush az utóbbi napokban közszereplései során, szokásos szombati rádiónyilatkozatában is kerülte a határozattervezet ügyét. A C-SPAN kongresszusi hírtelevíziónak adott interjújában úgy fogalmazott: nem követi nyomon a keddi vitát, "teljesen foglalt a napja". Mint mondta, "csak nem áll meg az élet, mert a kongresszus végzi a kötelességét".
 
Bush most távolságtartó, néhány hete azonban még komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy megakadályozza egy hasonló határozat elfogadását a szenátusban. A demokraták a felsőházban nem tudtak elegendő többséget szerezni ahhoz, hogy a tervezetről vita kezdődjön, így szavazás sem volt.
 
A képviselőház elnöknője, a kaliforniai Nancy Pelosi vitaindítójában kijelentette: hamis az elnöknek az a elképzelése, hogy az Irakból kivezető út a csapaterősítésen keresztül vezet. A korábbi négy létszámnövelés alapvetően az erőszak kiterjedését eredményezte.
 
Az ohiói John Boehner, a republikánus kisebbségi frakció vezetője szerint az igazi kérdés az: eltökéltek-e a képviselők annak érdekében, hogy Amerika legyőzze terrorista ellenségeit, hogy harcoljon gyerekeinek és azok gyerekeinek a jövőjéért.
 
Kathy Castor floridai demokrata képviselő kijelentette: Bush háborúja felemészti a védelmi költségvetést, és csökken az Egyesült Államok képessége arra, hogy bármely más nemzetbiztonsági fenyegetésre választ tudjon adni.
 
Az iraki csapaterősítést elítélő szenátusi kezdeményezésekkel szemben a képviselőházi tervezetben nem esik szó arról, hogy a kongresszus felhasználja-e egyetlen fegyverét célja elérésére, vagyis hogy esetleg nem szavazza meg a csapatküldés költségeit. A Fehér Ház világossá tette, akárhogyan is alakul a képviselőházi vita, akármilyen határozatot fogad is el a kongresszus, a meghirdetett ütemben folytatják a csapatok küldését Irakba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A demokratáknak nagyon nem tetszik Bush új iraki stratégiája

A washingtoni kongresszus vezető demokrata képviselői szerint George Bush elnök új iraki stratégiája veszélyezteti Amerika nemzetbiztonságát; közös nyilatkozatukban a csapatkivonás 4-6 hónapon belül történő megkezdését követelték.

Shake

Bush halott, Hillary az elnök, Blair háborús bűnös - videó

Hiába vagyunk az EU tagjai, Nagy-Britannia néha még mindig egy másik bolygónak tűnik, nem egy másik országnak. El tudja valaki képzelni, hogy Magyarországon egy tévécsatorna kritikus hangvételű fikciós filmet készítsen bármelyik magyar miniszterelnökről?

MTI Világ

Nixoni mélységbe zuhant Bush népszerűsége

Az amerikai elnökök között George Bush népszerűsége a legalacsonyabb az Egyesült Államok helyzetéről megtartandó szokásos év eleji beszédet megelőzően Richard Nixon óta - számolt be a Bloomberg hírügynökség kedden.

MTI Világ

Bush 21500 katonát küld Irakba

George Bush amerikai elnök azt fogja javasolni új iraki stratégiája keretében, hogy az Egyesült Államok már az elkövetkező hetekben további 21 500 katonát küldjön Irakba az ott állomásozó 132 ezer fős egység kiegészítésére - közölte Dan Bartlett elnöki tanácsadó szerdán.