Az oroszországi régiókat képviselői szenátorok vastapssal köszöntötték Mironov javaslatát, aki az után szólalt fel, hogy a ház tagjai ismét őt választották meg a ház elnökévé. „Köszönjük a javaslatot, néha arra is szükség van, hogy rendkívüli döntések szülessenek” – mondta lelkesedéstől felhevülve Mironovnak az egyik szenátor, Valentyina Petrenko. „Egy olyan nagy országban, mint Oroszországban négy év rövid idő” – érvelt Mironov, majd azt szorgalmazta, hogy javaslatát rövid időn belül vitassák meg az oroszországi régiók törvényhozó testületei.
Míg a Szövetségi Tanács ovációval fogadta a javaslatot, Borisz Grizlov, a duma elnöke elutasította Mironov tervét, s hangsúlyozta, az általa vezetett hatalmi párt, az Egységes Oroszország (JeR) kiáll az orosz alkotmány védelme mellett. Grizlov ugyan a párt egészének nevében beszélt, a párt egy másik magas rangú funkcionáriusa, Ljubov Szliszka alsóházi elnökhelyettes mégis támogatásáról biztosította Mironovot, s közölte, támogatná, hogy egy személy akár háromszor is indulhasson az államfőválasztáson.
Nem sokkal Mironov beszédének elhangzása után megszólalt a Kreml is. „Vlagyimir Putyin – akinek második mandátuma 2008. márciusában jár le – több alkalommal is megerősítette, nem támogatja az alaptörvény megváltoztatását, és nem kíván harmadszor is indulni az elnökválasztáson” – hangsúlyozta a Kreml sajtóosztályának képviselője, Dmitrij Peszkov.
Az ellenzéki pártok vezetői közül Gennagyij Zjuganov, a kommunisták első embere ítélte el elsőként Mironov kezdeményezését. „Az államfőnek ma nagyobb a hatalma, mint egykor a fáraóé, a cáré és a pártfőtitkáré együttvéve. Az elnök ma azt vált le, akit akar, és azt emel fel, akit akar. Most nem a mandátum meghosszabbításáról, hanem az államfő nép előtti felelősségéről kelleve beszélni” – mondta Zjuganov.
Nem kizárt, hogy Mironov – akinek pártja pár hónappal ezelőtt jött létre három kisebb, magát ellenzékinek nevező szervezetből – javaslatával az Igazságos Oroszország (SzR) társadalmi támogatottságát igyekszik növelni. Putyin népszerűsége ugyanis elsöprő – közvélemény-kutatások szerint a választók háromnegyede voksolna rá – s az SzR és a JeR azon verseng egymással, hogy melyikük áll közelebb Putyinhoz. Mironov egyébként olyannyira az államfő szövetségesének tekinti magát, hogy a 2004-es elnökválasztáson maga is elindult Putyin ellenében. Mironov, miközben elismerte, hogy maga is Putyinra voksolt, azért jelöltette magát, hogy a valódi ellenzék – jelöltjeik utolsó pillanatban bejelentett visszaléptetésével – ne érvényteleníthesse az államfőválasztást.
Németh András, Moszkva