szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Belehalt a kínzásba egy őrizetbe vett ellenzéki aktivista Mianmarban - közölte szerdán egy jogvédő szervezet.

A thaiföldi székhelyű Politikai Foglyokat Segítő Szövetség (AAPP) értesülése szerint a szeptember 26-án egy kormányellenes tüntetés során őrizetbe vett 42 éves férfit - Aung Szan Szú Kji ellenzéki vezető pártjának tagját - kihallgatás közben kínzásnak vetették alá, s a kínvallatás közben vesztette életét. A hatóságok értesítették az áldozat, Vin Sve családját haláláról. A holttestet nem adták át a hozzátartozóknak, és közölték velük, hogy azt helyben elhamvasztották.

A jogvédő szervezeten kívül más forrás nem adott hírt az ellenzéki haláláról, és nem is erősítette meg azt. Az AAPP úgy tudja, hogy sok más ellenzékit is megkínoztak. Arról is beszámolt a szervezet, hogy szerdán a hatóságok folytatták a tüntetések résztvevői utáni kutatást, és legkevesebb öt feltételezett ellenzékit őrizetbe vettek.

A mianmari katonai kormányzat saját közlése szerint a tüntetések mintegy ezer résztvevője van rendőrségi őrizetben. A szeptemberi tüntetéseken több ezer embert - szerzeteseket, diákokat és másokat - vettek őrizetbe. 

A Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji pártja és a katonai vezetés egyaránt óvatos lépéseket tett szerdán a tárgyalások felé. A Nemzeti Liga a Demokráciáért közölte, hogy kész "engedményekre" a tárgyalások kedvéért, a junta pedig egy viszonylag rugalmas kormányzati illetékest jelölt ki az Aung Szan Szú Kjivel folytatandó tárgyalások összehangolására. A junta élén álló tábornok, Than Sve előzőleg felajánlotta, hogy találkozik az ellenzéki vezetővel - azzal a feltétellel, hogy visszavonja a mianmari kormányzat elleni nemzetközi szankciókat szorgalmazó felhívását.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Mianmar: aggodalom és remény az ENSZ-ben

Az ENSZ főtitkára "borzasztónak és elfogadhatatlannak" nevezte az erőszak alkalmazását a békés tüntetők ellen Mianmarban (Burma), s mély nyugtalanságnak adott hangot amiatt, hogy folytatódik az emberi jogok megsértése a délkelet-ázsiai országban.

MTI Világ

Egy halottja, tizenhét sérültje van a mianmari tömegoszlatásnak

Egy ember meghalt, legalább tizenhét buddhista szerzetes megsérült szerdán Mianmar legnagyobb városa, Rangun Svedagon pagodájának térségében az ott zajló tüntetést feloszlatni próbáló biztonsági erők rohama következtében - közölték helyi kórházi források és szemtanúk.

MTI Világ

Mianmarban van már az ENSZ-főtitkár különmegbízottja

Mianmarba érkezett szombaton az ENSZ-főtitkár különmegbízottja - Ibrahim Gambari nigériai diplomata -, hogy rábírja a katonai juntát az emberi jogok tiszteletben tartására, az erőszakról való lemondásra a csaknem másfél hónapja tartó tiltakozó megmozdulások résztvevői ellen.

MTI Világ

A mianmari junta elengedett 229 szerzetest és öt újságírót

A mianmari junta szabadon engedett 80 szerzetest és 149 nőt feltehetően a múlt heti kormányellenes tüntetések elfojtásakor elfogott szerzetesnők közül, valamint öt újságírót, akik közül az egyik a Tokio Simbun című japán újság helyi tudósítója - közölték szerdán hozzátartozók és az egyik kiszabadult szerzetes.

MTI Világ

Mianmarban ismét elérhető volt az internet

Rövid időre ismét elérhető volt a világháló szombaton a katonai irányítás alatt álló Mianmarban, ahol előző nap nem lehetett használni az internetet, feltehetően azért, hogy a hatóságok meggátolják megtorló fellépésükről szóló fényképek és tudósítások kikerülését az országból.

MTI Világ

Újabb feltételezett ellenzékieket tartóztattak le Mianmarban

Újabb feltételezett ellenzékieket hurcolt el otthonukból szerdára virradóan az éj leple alatt a mianmari katonai junta, dacára annak, hogy egyhangú nemzetközi felháborodás kísérte az ENSZ különmegbízottjának mianmari misszióját, amelynek keretében megpróbálta elérni, hogy a hatalom hagyjon fel a tömegtüntetések vérbe fojtásával.